Nadchodzi czas, w którym decydujesz się na sprzedaż nieruchomości, zajmowanej przez lokatorów. Zastanawiasz się, co zrobić w takiej sytuacji i czy taka transakcja jest w ogóle możliwa. Otóż tak, z prawnego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań do sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z najemcą. Mimo że zakup nieruchomości na rynku wtórnym z lokatorem jest rzadkością, nie możemy całkowicie wykluczyć takiego stanu rzeczy. Sprzedający ma prawo do sprzedaży lokalu mieszkalnego, w którym jest już ktoś zameldowany, o ile znajdzie się na nie kupiec. W takiej okoliczności kluczowe staje się poinformowanie nabywcy o sytuacji prawnej nieruchomości, a także zameldowanych w niej osobach. Niestety, ludzie niechętnie podchodzą do nabywania nieruchomości z jakimikolwiek obciążeniami. To wszystko wynika z faktu, iż polskie prawo w nadmiernym stopniu chroni lokatorów, nawet tych niewywiązujących się ze swoich obowiązków, dlatego musimy liczyć się z tym, że zbycie takiej nieruchomości będzie wiązało się z pewnymi niedogodnościami, jak na przykład stosunkowo niska cena. Zatem czy taka transakcja ma sens? Zanim zdecydujemy się na sprzedaż takiego lokalu, powinniśmy dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety.
Co w przypadku, kiedy zdecydujemy się na kupno mieszkania z lokatorem?
Kupując mieszkanie wraz z najemcą mamy możliwość jego eksmisji, poprzez złożenie odpowiedniego wniosku do sądu. Wydawać by się mogło, że to wszystko stanie się rozwiązaniem naszego problemu. Niestety, takie procesy mogą trwać latami, a uciążliwy lokator wcale nie musi być skory do współpracy. Sąd, orzekając o eksmisji, rozstrzygnie czy lokatorowi przysługuje prawo do mieszkania socjalnego. Zgodnie z przepisami, w takiej sytuacji gmina ma obowiązek zapewnienia lokum osobie eksmitowanej, lecz możemy również zacząć go szukać na własną rękę. Warto też wiedzieć o tym, że jeżeli gmina zbyt długo nie podejmie żadnych kroków w tym kierunku, to w takiej sytuacji, mamy możliwość ubiegania się o odszkodowanie z tego tytułu.
Prawo dożywocia
Zdecydowanie częściej praktykuje się sprzedaż mieszkania z lokatorem, któremu przysługuje prawo dożywocia, co jest równoznaczne z tym, że taki najemca może zamieszkiwać w lokalu aż do śmierci i nikt nie ma prawa go stamtąd wyrzucić. Taka informacja powinna znajdować się w księdze wieczystej nieruchomości, dlatego przed zakupem zawsze warto sprawdzić czy na lokalu mieszkalnym nie ciążą żadne obciążenia. W szczególnych wypadkach prawo dożywocia może zostać zamienione na rentę dożywotnią, lecz musimy liczyć się z faktem wypłacania jej z własnej kieszeni.
Podsumowując: Sprzedaż mieszkania z lokatorem jest możliwa, lecz musimy liczyć się z faktem, że będzie to niezwykle trudne zadanie, gdyż ludzie z reguły niechętnie podchodzą do takiego typu rozwiązań. Kupno mieszkania z lokatorem może być niezwykle opłacalne, w przypadku, kiedy transakcje traktujemy wyłącznie, jako zabezpieczenie kapitału i nie mamy zamiaru tam mieszkać.