Co warto wiedzieć o zakupie okien do domu?

Co warto wiedzieć o zakupie okien do domu?

Wiele osób postrzega zakup okien jako trudne przedsięwzięcie. Bez wątpienia okna odgrywają bardzo ważną rolę w każdym domu, dlatego należy wybierać je starannie. Aby dokonać udanego zakupu warto poznać najważniejsze zagadnienia techniczne, jakie wiążą się z doborem okien.

Gdzie kupić okna do domu?

Polska jako kraj znajduje się w europejskiej czołówce eksporterów okien. Dzięki temu w naszym kraju nie brakuje dobrych producentów okien i najlepiej jest znaleźć taki punkt w najbliższej okolicy. Oprócz tego okna można kupować w punktach dealerskich, gdzie sprzedawana jest stolarka różnych marek. Jeśli zaś ktoś potrzebuje nabyć pojedyncze typowe okna to może to zrobić również na składach budowlanych oraz w sklepach internetowych.

Jakie parametry mają najważniejsze znaczenie przy wyborze okien?

Pierwsza ważna decyzja, jaką będzie musiał podjąć klient to wybór pomiędzy oknami PCV i oknami drewnianymi. To właśnie te dwa typy okien stosuje się w budownictwie mieszkaniowym. Warto podkreślić, że wartości użytkowe tych okien są podobne, jednak za okna drewniane trzeba zapłacić więcej. Przy wyborze okien należy szczególną uwagę zwrócić na profil okienny, szyby a także okucia. Oglądając profil należy sprawdzić jaką ma on szerokość, ile komór znajduje się w środku oraz jaki typ wzmocnienia stalowego tam występuje. Jeśli chodzi o szyby to obecnie najczęściej wybierane są pakiety trzyszybowe, które zapewniają optymalne warunki termoizolacyjne. Nie wszyscy klienci wiedzą o tym, że mają do wyboru wiele rodzajów szyb takich jak: szyby antywłamaniowe, szyby o podwyższonym współczynniku dźwiękoszczelności a także różnego typu szyby ozdobne, takie jak przyciemniane, ornamentowe czy lustrzane.

Od czego będzie zależała cena okien?

Obecnie okna do domów i mieszkań wyceniane są indywidualnie i nie ma tutaj sztywnego cennika. Na cenę okien znacząco wpłynie między innymi wybór ich koloru. Najtańsze są okna białe, jednak obecnie do domów jednorodzinnych wybierane są one coraz rzadziej. Jeśli klient chce zamówić okna w okleinie drewnopodobnej, to będzie musiał dopłacić około 15% za okleinę z zewnątrz i kolejne 15% jeśli zechce mieć także okleinę od środka. Wyższa cena okien występuje także w przypadku wyboru niestandardowych kształtów takich jak łuki, trójkąty czy trapezy. Jeśli ktoś potrzebuje wstawić duże okno tarasowe i chce aby miało ono system przesuwny, by również musi liczyć się z dopłatą. Na cenę okien wpływa oczywiście ich wymiar, układ poprzeczek czy ilość skrzydeł. Z dopłatami wiąże się także wybór takich elementów jak: stopniowany uchył, nawiewnik czy blokada drzwi balkonowych.

 

Dodaj komentarz