Jak każdy z pewnością zdaje sobie sprawę, łazienka to pomieszczenie najbardziej narażone na wilgoć. Bywa jednak, że z powodu oszczędności czy braku czasu nie zadbaliśmy o jej odpowiednią wentylację. Czym może się to skończyć? W jaki sposób można zabezpieczyć się przed wilgocią?
Konsekwencje wilgoci w łazience
Wilgoć może bardzo szybko doprowadzić do powstania w pomieszczeniu pleśni lub grzybów. Pomijając już zupełnie ich dyskusyjne walory estetyczne, należy przede wszystkim skupić się na tym, jaki wpływ mogą mieć na zdrowie. Jest to zwłaszcza istotne w przypadku alergików oraz osób chorych na astmę czy inne choroby układu oddechowego, jednak problem dotyczy w jakimś stopniu każdego. Przebywanie w pobliżu grzybów i pleśni może doprowadzić do infekcji, a nawet być jednym z czynników zwiększających szanse na zachorowanie na raka. Należy więc odpowiednio zadbać o to, aby taki problem nie wystąpił. Jeśli jednak tego nie zrobiliśmy, przede wszystkim nie powinniśmy więc ignorować już powstałego problemu. Pleśń i grzyby będą się tylko rozwijały i rozprzestrzeniały, aż dany budynek stanie się po prostu niezdatny do zamieszkania.
Jak uchronić się przed wilgocią?
O tym powinniśmy pomyśleć jeszcze na etapie budowy pomieszczenia. Istotne jest zapewnienie ścianom i podłodze izolacji od wody – są na to różne sposoby, między innymi zastosowanie masy uszczelniającej. Najczęściej ściany i podłogi w łazienkach pokrywa się płytkami, ponieważ mają one największą odporność na wilgotność. Jeśli z jakiegoś powodu takie rozwiązanie nam nie odpowiada, koniecznością będzie przynajmniej wybranie farby ściennej stworzonej specjalnie z myślą o łazienkach. Nie należy także zapominać o odpowiedniej wentylacji. Wentylatory łazienkowe powinny być dobrane do wielkości i potrzeb pomieszczenia. Wraz z postępem technologicznym zaczynają one być wyposażane w coraz to nowe funkcje. Jedną z nich jest czujnik wilgoci, który na bieżąco będzie monitorował jej poziom w naszej łazience i odpowiednio na nią reagował. Funkcjonalność nie oznacza jednak rezygnacji ze stylu – wiele wentylatorów ma obecnie także duże walory estetyczne. Ponadto drzwi od łazienki muszą zawierać otwory wentylacyjne lub być przycięte z dołu, aby zapewnić lepszą cyrkulację powietrza.
Radzenie sobie z problemem pleśni i grzybów w łazience i innych pomieszczeniach jest nie dość, że uciążliwe, to jeszcze dość kosztowne. Warto więc zadbać wcześniej o ochronę swojego zdrowia i portfela. Obecnie w każdym mieszkaniu można znaleźć jakąś formę wentylacji w łazience, nie zawsze jest ona jednak odpowiednio dobrana i dobrze spełnia swoje zadanie. Jeśli sami nie potrafimy sobie z tym poradzić, warto poprosić o pomoc specjalistę, dla którego wentylatory łazienkowe nie stanowią żadnej tajemnicy.