Rodzaje grzejników elektrycznych – jaki wybrać?

Grzejniki w wielu miejscach są głównym źródłem ogrzewania pomieszczeń. Zapewniają nam one odpowiedni komfort cieplny podczas chłodnych, jesiennych i zimowych miesięcy. Wiele osób decyduje się na grzejniki elektryczne. Mogą być one zarówno głównym źródłem ogrzewania pomieszczeń, jak i jedynie jego dopełnieniem. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretny model grzejnika, musisz poznać rodzaje, jakie dostępne są na rynku. Każdy rodzaj grzejnika elektrycznego cechuje się innymi parametrami, które można dopasować do swoich potrzeb. Jeśli chcesz wybrać grzejnik, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania, to poznaj wszystkie dostępne rodzaje.

Grzejnik konwertorowy

Ten rodzaj grzejnika wyróżnia się dość małą wagą, przez co możemy z łatwością go przenosić. Jest też stosunkowo tani, bardzo szybko się nagrzewa, ale równie szybko stygnie. Jego działanie polega na zasysaniu powietrza z pomieszczenia i ogrzewaniu go. Grzejnik stale wymienia zimne powietrze na ciepłe i zapewnia odpowiednią temperaturę powietrza. Moc możemy ustawić za pomocą pokrętła, co jednocześnie pozwala nam na uzyskanie pożądanej temperatury. Jego wadą jest głównie to, że po wyłączeniu bardzo szybko staje się zimy i temperatura w pomieszczeniu w krótkim czasie spada. Podczas cyrkulacji powietrza i zmieniania go z zimnego na ciepłe dochodzi też do przenoszenia roztoczy i pyłków co może niekorzystnie wpływać na alergików.

Grzejnik olejowy

Ten rodzaj grzejników działa na zasadzie radiacji. Oznacza to, że powietrze zostaje ogrzane w zewnętrznej części radiatora, a nie tak jak w przypadku konwekcji w wewnętrznej. Substancją ogrzewającą jest w tym przypadku olej umieszczony we wnętrzu grzejnika. Nagrzewa się on dłużej niż grzejnik konwertorowy, jednak w przeciwieństwie do niego zachowuje temperaturę na długi czas po jego wyłączeniu. Nie roznosi on także po pomieszczeniu roztoczy i pyłków, a jego koszty eksploatacji są nieco niższe niż grzejników konwertorowych. Ten rodzaj grzejników jest stosunkowo drogi i przez swoją ciężką wagę nie jest zbyt mobilny. Jednak jeśli zależy Ci na ogrzaniu sporego pomieszczenia, to zakup takiego grzejnika Ci się opłaci.

Grzejnik ceramiczny

Ten rodzaj grzejnika bazuje na wkładzie ceramicznym, który szybko się nagrzewa i powoli stygnie. Mogłoby się wydawać, że jest to rozwiązanie idealne, jeśli zależy nam na szybkim ogrzaniu pomieszczenia i zachowaniu uzyskanej temperatury na dłużej. Niestety grzejniki elektryczne tego typu pobierają bardzo dużo prądu podczas nagrzewania się, co może przełożyć się na zwiększone rachunki za energię elektryczną. Jeśli więc zależy Ci na oszczędności, lepiej jest postawić na inny typ grzejnika lub powstrzymać się od korzystania z niego codziennie.

Jaki rodzaj grzejnika wybrać?

W zależności od tego, na jakich parametrach Ci zależy. Czy na szybkim nagrzewaniu, energooszczędności czy też na mobilności musisz wybrać grzejnik spełniający wszystkie Twoje oczekiwania. Każdy rodzaj ma swoje indywidualne cechy, o których należy pamiętać podczas zakupów.

Dodaj komentarz