3 proste sposoby na ekologiczne życie

Coraz bardziej zauważalne zmiany klimatyczne na Ziemi sprawiają, że więcej osób zwraca uwagę na swoje codzienne wybory. Staramy się żyć ekologicznie i chcemy podejmować coraz bardziej świadome decyzje, które nie mają negatywnego wpływu na planetę. Tak naprawdę nie trzeba wiele, aby prowadzić ekologiczne życie. Na sam początek wystarczy kilka prostych zmian, które w pewnym momencie mogą stać się Twoją rutyną. Zobacz, w jaki prosty sposób możesz pomóc naszej planecie i jak żyć nie szkodząc Matce Naturze.

Ogranicz plastik

Całkowita rezygnacja z plastiku w dzisiejszych czasach jest bardzo trudna a wręcz niemożliwa. Tak naprawdę z tym surowcem można spotkać się wszędzie. W sklepie spożywczym większość produktów pakowana jest w plastikowe opakowania, to samo dotyczy kosmetyków, a nawet ubrań. Być może nie usuniesz całkowicie plastiku ze swojego życia, ale możesz w znacznym stopniu ograniczyć korzystanie z niego. Najprostszym przykładem jest zrezygnowanie z foliowych worków i zastąpienie ich wielorazowymi torbami z bawełny. Zamiast wody w plastikowej butelce, kupuj tę w szkle lub kup dzbanek filtrujący. Staraj się nie używać plastikowych słomek, talerzyków i sztućców jednorazowych. Takie proste zmiany sprawią, że ziemia będzie mniej zanieczyszczona tym surowcem. Istnieje wiele alternatywnych materiałów takich jak tektura, bambus i metal, które z powodzeniem mogą zastąpić plastik.

Segreguj śmieci

Kolejnym krokiem w stronę ekologicznego życia jest segregacja odpadów. Na większości osiedli mieszkaniowych w Polsce można się już spotkać z koniecznością segregacji. Wbrew pozorom nie jest to bardzo trudne i nie wymaga dużo czasu. Zamiast jednego pojemnika na śmieci pod zlewem możesz postawić dwa lub trzy mniejsze pojemniki na poszczególne odpady. Oddzielaj od siebie plastik, szkło, metal i odpady biodegradowalne. Makulaturę możesz oddawać do specjalnych skupów lub wrzucać do specjalnego kontenera pod blokiem. Zapoznaj się z podstawowymi zasadami segregacji i staraj się je wprowadzić do swojego domu. Możesz np. powiesić specjalną rozpiskę na lodówce, na której będzie opisane jakie śmieci powinny trafić do poszczególnych kontenerów.

Ogranicz jazdę autem

Tam, gdzie to możliwe przemieszczaj się rowerem lub zrób sobie spacer. Zyska na tym nie tylko Twoje zdrowie, ale także planeta. Ograniczając jazdę autem, ograniczasz emisję szkodliwych substancji do atmosfery. Produkując mniej spalin powietrze w miejscu, w którym żyjesz, będzie czystsze i przyjemniejsze. Warto więc raz na jakiś czas zostawić samochód pod blokiem.

Dodaj komentarz