Aktualne prognozy cen mieszkań w Polsce

Aktualne prognozy cen mieszkań w Polsce

Mnóstwo osób zastanawia się, czy warto teraz kupić mieszkania. Można zauważyć bowiem, jak w ostatnich miesiącach nieruchomości znacząco podrożały. Jakie są prognozy na kolejne miesiące? Czy mieszkania będą tanieć ? Na te oraz na wiele innych pytań zainteresowani z pewnością znajdą odpowiedzi w poniższym artykule. 

<h2> Dlaczego ceny mieszkań są tak wysokie? </h2>

Każdy, kto marzy o swoim mieszkaniu powinien dobrze zastanowić się, czy jest to dobry czas na tego typu zakup. Dlaczego? Ceny mieszkań są najwyższe od kilku lat i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie miały spaść. Ma na to wpływ bowiem wiele czynników. Szalejąca inflacja powoduje, iż ceny materiałów budowlanych z każdym kolejnym miesiącem rosną. Tym samym deweloperzy mają nie lada orzech do zgryzienia, gdyż wybudowanie bloku mieszkalnego kosztuje ich znacznie więcej, niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu. Dodatkowo, opłaty także rosną. Wzrost cen energii, gazu, paliwa – to wszystko przyczyniło się do tego, że również ceny mieszkań znacząco poszły w górę. Nie należy więc nastawiać się, iż w tym roku rynek nieruchomości znacząco się zmieni. Mimo iż prognozy są takie, że inflacja na koniec roku zmaleje, to jednak ceny mieszkań na pewno nie spadną. 

<h2> Czy warto kupić mieszkanie w najbliższych miesiącach? </h2>

Pary, które podjęły decyzję o zakupie mieszkania powinny dokonać transakcji jak najszybciej. Oczywiście, najlepiej kupić mieszkanie za gotówkę, jednak ci, którzy nie mają takiej możliwości zdecydują się na kredyt hipoteczny. I tu także warto wspomnieć, iż raty kredytów w ostatnim roku znacząco wzrosły. Wielu kredytobiorców, którzy zdecydowali się na kredyt w wysokości pół miliona złotych przy miesięcznej racie wynoszącej około dwa tysiące złotych, musi obecnie “oddawać” do banku co miesiąc prawie cztery tysiące złotych. To pokazuje, iż warto dobrze zastanowić się nad tym, czy taka niepewna sytuacja na rynku jest dobra do tego, by kupić mieszkanie na kredyt. Mimo iż raty kredytów od początku roku nie wzrosły, to tak naprawdę nikt nie ma pewności, jak będzie wyglądała sytuacja za dwa lub trzy miesiące. Ta kwestia jest więc niezwykle istotna dla każdego, kto chce kupić mieszkanie w najbliższym czasie i zadłużyć się na wiele lat. Osoby, które mimo niepewnej sytuacji na rynku zdecydują się na zakup mieszkania obowiązkowo powinny skorzystać z pomocy dobrego doradcy kredytowego, który pomoże im:

1) w przeanalizowaniu ich sytuacji finansowej, 

2) w otrzymaniu kredytu na dobrych warunkach, 

3) w kontakcie zarówno z bankiem, jak i deweloperem, 

4) dokładnie przeanalizować umowę kredytową, 

5) przeanalizować umowę kupna mieszkania. 

 

 

 

Dodaj komentarz