Cewka Rogowskiego – co to jest i do czego służy?

Współczesna elektryka oferuje nam wiele różnorodnych rozwiązań, które sprawiają, że urządzenia i sprzęty gwarantują jeszcze lepsze i bezawaryjne działanie. Jednym z elementów znanych dzisiejszym elektrykom jest cewka Rogowskiego. Czym ona jest i w jakim celu się ją stosuje?

Cewka Rogowskiego – co to jest i do czego służy?

Wśród wielu dostępnych dzisiaj komponentów elektronicznych istotne miejsce zajmuje cewka Rogowskiego. Niewielki element został opracowany w 1912 roku przez pochodzącego z Niemiec fizyka Waltera Rogowskiego. To nowoczesny sposób na pomiar prądów przemiennych przepływających przez obwody, który nie wymaga przecinania ich lub podłączania do badanego przewodu. Cewka Rogowskiego stanowi więc duże ułatwienie dla każdego elektryka. Wiele osób cewkę Rogowskiego nazywa również bezrdzeniowym transformatorem. Jej budowa pozwala na swobodne zapięcie na mierzonych przewodach. Dużym atutem takiego elementu elektrycznego jest fakt, że pozwala on na znacznie większą precyzję oraz wszechstronne zastosowanie.

Działanie cewki Rogowskiego

Cewka Rogowskiego złożona jest z przewodu w formie spirali, co umożliwia utworzenie elektromagnesu o właściwej w danym przypadku długości. Używając cewki, musimy zawrócić jeden koniec przewodu do początku cewki, co następuje w wyniku przełożenia przewodu wewnątrz elektromagnesu. W ten sposób wolny koniec cewki możemy okręcić wokół badanego przewodnika. 

Do właściwego działania cewki Rogowskiego konieczna jest współpraca z danym układem elektronicznym, którego obowiązkowym elementem jest wzmacniacz operacyjny. Oprócz tego niezbędne będzie wykonanie całkowania na sygnale z cewki, co umożliwia uzyskanie prawidłowych pomiarów. To, czy badanie przepływu prądu będzie precyzyjne zależy przede wszystkim od takich kwestii, jak rezystancja cewki czy dokładności wyskalowania obwodu.

Zalety i zastosowanie cewki Rogowskiego

Do najważniejszych zalet oferowanych przez cewkę Rogowskiego należy zaliczyć przede wszystkim możliwość pomiaru bardzo dużych prądów bez jednoczesnego nasycania się. Co więcej z jej pomocą jesteśmy w stanie dokonać pomiarów gwałtownych zmian prądu następujących w krótkim okresie. Kształt cewki oraz jej elastyczność powoduje z kolei, że umożliwia ona dokonanie pomiarów w miejscach o utrudnionym dostępie. Duża ilość oferowanych korzyści sprawia, że cewka Rogowskiego jest chętnie stosowana w przemyśle spawalniczym. Sprawdzają się również jako czujniki zabezpieczeń różnorodnych instalacji elektrycznych. Wykorzystuje się je podczas testów zwarciowych i wszędzie tam, gdzie niezbędne są precyzyjne pomiary prądu.

Dodaj komentarz