Wygłuszanie drzwi pokojowych – jak to zrobić i dlaczego jest to ważne?

Wygłuszanie pomieszczeń to temat, który interesuje wiele grup społecznych. Między innymi audiofilów i muzyków, ale też streamerów czy ogółem osoby pracujące w domu, a także tych, którzy po prostu nie znoszą hałasu. Kiedy mowa o wygłuszaniu pomieszczeń, pierwsza rzecz, która wielu osobom przyjdzie do głowy, to wygłuszanie ścian.

Chociaż oczywiście pełni ono ważną rolę i znacząco wpływa na akustykę pomieszczenia, to nie można zapominać o jeszcze jednej bardzo ważnej kwestii. Chodzi tutaj o wygłuszanie drzwi pokojowych. Dlaczego jest ono tak istotne? W jaki sposób można skutecznie wygłuszyć drzwi? Na wszystkie te pytania odpowiemy szczegółowo w dalszej części tego artykułu.

Dlaczego wygłuszanie drzwi pokojowych jest tak ważne?

Skuteczne wygłuszenie pomieszczenia wymaga w pierwszej kolejności zabezpieczenia wszystkich tych miejsc, poprzez które niechciany dźwięk może dostawać się do pokoju. To z kolei zależy od okoliczności. Przykładowo, w przypadku bloku bardzo ważne jest wygłuszenie sufitu, w przypadku domu parterowego lub pomieszczeń na najwyższym piętrze w domu piętrowym nie jest to aż tak istotne.

Drzwi to bez wątpienia element, który może przepuszczać uciążliwy hałas – i to nie tylko w momencie, kiedy są one otwarte. Bez wątpienia zamknięcie drzwi robi znaczną różnicę względem słyszalnego poziomu hałasu przy drzwiach otwartych, ale często samo w sobie nie wystarczy.

Nawet zamknięte drzwi mogą nie pomóc, jeśli na przykład mieszka się w domu lub mieszkaniu w centrum miasta, wspólnie z wieloma osobami, które nie dbają o zachowanie ciszy. Dlatego też dodatkowe wygłuszanie drzwi pokojowych, aby zapewnić sobie optymalny poziom wygłuszenia, jest takie ważne.

Jak wygłuszyć drzwi pokojowe?

Bez obaw – wygłuszenie drzwi pokojowych nie jest szczególnie skomplikowanym projektem. Nie należy ono też do szczególnie drogich inwestycji, więc nie należy się zniechęcać posiadaniem ograniczonego budżetu.

Cały proces można podzielić na kilka etapów. Poza samą matą kauczukową czy też pianką poliuretanową potrzebne będą także inne akcesoria, takie jak odtłuszczacz, klej kontaktowy, uszczelka akustyczna, taśma do łączenia fragmentów pianek oraz mata butylowa.

Wygłuszenie pomieszczenia, w tym drzwi pokojowych, można zlecić specjaliście, nic nie stoi też na przeszkodzie, aby spróbować wygłuszyć pomieszczenie samodzielnie. Ważne są natomiast precyzja, wysoka jakość wykorzystywanych materiałów i dokładne podążanie za instrukcjami, zwłaszcza jeśli robi się to po raz pierwszy.

To, jak bardzo skuteczne będzie wygłuszenie, będzie zależało między innymi właśnie od tego, czy montaż został wykonany zgodnie z zaleceniami ekspertów.

Dodaj komentarz