Czym jest laser rotacyjny i do czego służy?

Różnego rodzaju prace natury budowlanej często wymagają dużej precyzji. Nie możemy sobie pozwolić na to, aby coś było krzywe czy nierówne. Nie tylko ze względów czysto estetycznych, ale też, chociażby z uwagi na kwestię stabilności całego budynku. Jednak ocenianie równości “na oko” to słaby pomysł, który praktycznie nie ma prawa zadziałać.

W związku z tym trzeba wyposażyć się w specjalistyczny sprzęt, który pozwoli uniknąć problematycznych pomyłek. Wartym uwagi rozwiązaniem jest tak zwany laser obrotowy (rotacyjny). Czym on dokładnie jest i jakie ma zastosowania? Kiedy będzie lepszym wyjściem niż laser liniowy? Sprawdź!

Co to jest laser rotacyjny?

Omawiany typ lasera, czyli laser rotacyjny, nazywany jest także laserem obrotowym. Już sama nazwa więc jasno wskazuje, z czym mamy do czynienia. Jest to urządzenie wyposażone w jedną (lub czasami dwie) diody laserowe. Posiada ono obrotową głowicę i działa na dużych dystansach – nawet do kilkuset metrów, co daje bardzo duże możliwości, chociażby przy okazji ogradzania sporej działki.

Za pomocą lasera rotacyjnego można precyzyjnie wyznaczyć pion i poziom, ale również skos. Możliwości są więc bardzo duże, a samo urządzenie można nazwać niezwykle uniwersalnym. Nie może go zabraknąć na żadnym profesjonalnym placu budowy.

Do czego wykorzystuje się laser obrotowy?

Każda sytuacja może być nieco inna, więc zastosowanie lasera obrotowego nie jest kwestią zero-jedynkową, natomiast można wskazać, jak wykorzystuje się go w większości przypadków. Otóż laser rotacyjny uważany jest za optymalne narzędzie do prac wykonywanych na zewnątrz budynków (aczkolwiek ma także ograniczoną pulę zastosowania wewnątrz, np. przy tworzeniu ścianek działowych).

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Po pierwsze, praca wszelkiego rodzaju maszyn, wibracje przez nią generowane i nie tylko nie są dla tego rodzaju lasera dużą przeszkodą, w porównaniu do alternatywnego rozwiązania, jakim jest laser liniowy (krzyżowy).

Dlatego też lasery liniowe wykorzystuje się do innych, niewykorzystujących tego typu maszyn czynności, chociażby do wieszania obrazów, półek, luster, okien i nie tylko. Nie można powiedzieć, aby jeden typ lasera był lepszy od drugiego – wszystko tutaj zależy od okoliczności.

Po drugie, laser obrotowy dobrze radzi sobie przy mocnym nasłonecznieniu, a takie często się zdarza zwłaszcza przy prowadzaniu prac budowlanych w lecie. Lasery rotacyjne szczególnie przydają się przy wykonywaniu takich zadań, jak budowa płotów i ogrodzeń, tworzenie różnej maści konstrukcji stalowych (m.in. hal) czy wylewanie fundamentów i posadzek.

Dodaj komentarz