Dezynfekcja wody w przydomowych basenach – od czego zacząć?

Skuteczne dezynfekcja wody w basenie jest działaniem, które pozwala na zabezpieczenie zbiornika przed rozwijaniem się w nich niekorzystnych bakterii, wirusów, grzybów i drobnoustrojów. W każdym basenie, który nie jest regularnie dezynfekowany na poziomie cząsteczkowym, wcześniej czy później zaczynają rozmnażać się mikroorganizmy zagrażające zdrowiu. Jeśli chcemy dbać o przyjemność kąpieli i uniknąć swędzenia, grzybicy czy różnych reakcji alergicznych na skórze, to dezynfekcję powinniśmy wykonywać regularnie, zgodnie z potrzebami basenu o konkretnym wymiarze.

Najlepszy środek poprawiający jakość i czystość wody

Zdecydowanym numerem jeden wśród wszystkich preparatów stosowanych do głębokiego czyszczenia wody w basenach, jest chlor. Można śmiało powiedzieć, że jego działanie jest tak skuteczna, że zabija on najwięcej bakterii i drobnoustrojów na i pod powierzchnią wody. Chlorowanie można przeprowadzać na kilka różnych sposobów opisanych np. na stronie https://folkpool.pl/chlor-do-basenu-chemia-basenowa/ przy czym najważniejsze są dwie opcje. Pierwsza, to ręczne dozowanie chloru, zgodnie z zaleceniami producenta i wielkości basenu, a druga to tzw. dozowanie automatyczne lub półautomatyczne. W drugim przypadku oszczędza się z pewnością więcej czasu i nie trzeba precyzyjnie wymierzać każdej dawki chloru (granulat lub pastylki), ponieważ robi to za nas specjalne urządzenie. Chloratory lub bojki z chlorem używa się prosto, wygodnie i ma dzięki temu pewność, że kąpiący się w basenie domownicy korzystają z maksymalnie czystej wody, która nie będzie zagrażała ich zdrowiu.

Filtracja wody basenowej – dlaczego jest niezbędna?

Drugim, bardzo ważnym elementem bez którego w ogóle nie powinien istnieć żaden basen, jest system filtrowania jego wody. Filtracja może odbywać się w sposób uproszczony, z wykorzystaniem filtrów podstawowych, albo bardziej zaawansowany, jeśli powierzchnia basenu jest o wiele większa niż przeciętna. Filtry piaskowe do wody, jak z https://folkpool.pl/filtr-piaskowy-pompa-do-basenu/ mają za zadanie przemielić wodę kilka razy w ciągu dnia, wyłapując z niej nieczystości i zatrzymując je na powierzchni filtra. Dzięki temu większe zabrudzenia nie przedostają się do wody i nie szkodzą zdrowiu kąpiących się.

Do dyspozycji posiadaczy basenów są m.in układy filtrujące oparte na specjalnych pompach, odporne na korozję i niszczenie, długotrwale czyszczące i filtrujące wodę. Dodatkowo można postawić na pompy piaskowe o większych gabarytach i efektywności, ale sprawdzą się one typowo do basenów o dużej powierzchni.

Dodaj komentarz