Jak zadbać o czystość w przydomowym basenie?

Jak zadbać o czystość w przydomowym basenie?

Utrzymanie przydomowego basenu w idealnej czystości nie jest proste. Z jednej strony wydawać się może, że wystarczy siatką wybrać z niego liście, czy inne drobne paprochy, a z drugiej pojawia się pytanie: czy w ten sposób pozbędziemy się zarazków i bakterii, które w wodzie mnożą się doskonale? Odpowiedź jest jedna: nie. Jak w takim razie dbać o czystość na poziomie głębszym niż ten widoczny gołym okiem?

Filtrowanie wody basenowej

Pierwszym krokiem do zapewniania dobrego natlenienia i oczyszczenie wody jest wprowadzenie do basenu właściwego systemu filtrującego. Taką instalację planuje się już podczas budowy zbiornika, ponieważ jej założenie po tym czasie jest zwykle bardziej kosztowne. Najbardziej popularne są tzw. filtry piaskowe oraz pompy do basenu, o których szczegółowe informacje można znaleźć np. na stronie https://folkpool.pl/filtr-piaskowy-pompa-do-basenu/. Filtry te uzdatniają wodę wychwytując z niej wszystkie te drobne substancje, których nie widać gołym okiem. Sprawne działanie filtra to połowa sukcesu w oczyszczaniu wody basenowej – codziennie i na bieżąco. Średnio, woda w każdym basenie powinna być przefiltrowana przynajmniej cztery razy dziennie (system dobowy), a przy większych zbiornikach nawet częściej.

Chlor – dezynfekcja na wysokim poziomie

Drugim krokiem do zdrowej kąpieli w wodzie pozbawionej bakterii i drobnoustrojów, których z racji na miniaturowe rozmiary nie był w stanie wychwycić system filtrujący, jest dezynfekowanie jej przy użyciu chloru. Błędem jest myślenie, że chloruje się wodę wyłącznie w dużych zbiornikach publicznych np. w miejskich basenach. Tak samo, jak i one, tak i baseny przydomowe mogą być pełne zarazków, które usunie skutecznie jedynie chlor. Chemia basenowa, której jest on składnikiem, jest dzisiaj dostępna w małych rozmiarach, idealnie pasujących do basenów przydomowych. Dla przykładu, o roli chlorowania i dozownikach, jakie można do tej czynności wykorzystać, można poczytać tutaj: https://folkpool.pl/chlor-do-basenu-chemia-basenowa/. Proces ten nie jest skomplikowany, bo dostępne są zarówno ręczne, jak i automatyczne dozowniki do chloru, dlatego warto już po postawieniu basenu i udostępnieniu go dla domowników, kupić odpowiedni do sezonu zapas chloru.

Chlor likwiduje bakterie, eliminuje drobnoustroje, świetnie radzi sobie z grzybami, jakie mogą zacząć się rozwijać w wodzie. Tym samym gwarantuje on bezpieczną kąpiel zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci, które są szczególnie wrażliwe na kontakt z różnego typu bakteriami.

Dodaj komentarz