Dieta wegetariańska w ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu kobiety. Każda kochająca i troskliwa przyszła mama dba w tym czasie o siebie w sposób szczególny. Silny i zdrowy organizm jest bowiem najlepszym miejscem, dla rozwijającego się płodu. Specjalnie dla dziecka przyszła mama dba o kondycję fizyczną, zdrową i zbilansowaną dietę a także czerpie wiedzę, na temat pielęgnacji dziecka i jego odpowiedniego wychowania. Co jednak w przypadku, gdy kobieta ciężarna jest wegetarianką? Czy taka dieta może zagrażać maleństwu?
Dieta wegetariańska może być bez obaw stosowana również w czasie ciąży. Najważniejsze jest to, aby była ona odpowiednio zbilansowana i dostarczała rozwijającemu się dziecku składników, które są w tym czasie niezbędne. Również dla przyszłej mamy odpowiednia dieta ma niemałe znaczenie. W czasie ciąży kobieta musi mieć siłę i energię do funkcjonowania i działania, dlatego warto zadbać o dietę w ciąży. Najczęstsze niedobory w okresie ciąży dotyczą selenu, wapnia, żelaza, cynku, a także witaminy D i B12 oraz kwasów omega 3. Dlatego kobiety ciężarne, powinny w tym czasie skupić się na dostarczaniu organizmowi pokarmów, które są bogactwem wyżej wymienionych składników.
W diecie wegetariańskiej trzeba również zadbać o odpowiednią ilość białka. W okresie ciąży zapotrzebowanie na nie wzrasta i trzeba o tym pamiętać. Najwięcej białka znajdziesz w roślinach strączkowych, orzechach, jajach oraz chudym nabiale. Z tych składników można stworzyć pyszne danie albo pożywny dodatek do posiłku. Są to produkty dozwolone w diecie wegetariańskiej, możesz więc je spożywać bez wyrzutów sumienia.
Kolejny ważny składnik w diecie wegetariańskiej do żelazo. Dla wegetarian zapotrzebowanie na ten składnik wzrasta, aż o 1,8. Możesz zapewnić sobie jego odpowiedni poziom spożywając produkty takie jak fasola, kalafior, brokuły, suszone owoce czy nasiona słonecznika i dyni.
Zwróć też uwagę na wapń i witaminę D. Możesz je sobie zapewnić spożywając na przykład produkty pochodzenia roślinnego, takie jak tofu, figi sezam, migdały czy wszelkie warzywa zielone. W twoim codziennym jadłospisie powinny być obecne produkty bogate właśnie w wapń i witaminę D.
Kwas foliowy to niezbędny składnik w diecie kobiety ciężarnej, szczególnie gdy jest ona na diecie wegetariańskiej. Jego źródłami są produkty takie jak brukselka, kalafior, bób, szpinak, groch, pomarańcze czy buraki.
Twoja dieta w czasie ciąży, powinna składać się z pięciu albo sześciu małych posiłków dziennie. Potrzebne w niej są cztery porcje produktów, które są źródłem witaminy B12, oraz osiem porcji produktów, bogatych w wapń. Warto też raz dziennie spożyć łyżkę siemienia lnianego, który jest bogactwem kwasów tłuszczowych omega 3.
Dieta wegetariańska jest odpowiednia i zdrowa, nawet dla kobiet w ciąży. Trzeba jednak pamiętać, o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej dawki wyżej wymienionych witamin i składników odżywczych. Dzięki odpowiednio zbilansowanej diecie mama będzie zdrowa, silna i szczęśliwa. Wpłynie to także znacznie na prawidłowy rozwój maluszka. Nie musisz rezygnować z diety wegetariańskiej w ciąży, musisz tylko pamiętać o tym, aby była ona odpowiednio ułożona i stosowana. Jeśli obawiasz się, że sama nie będziesz w stanie odpowiednio jej ułożyć, skonsultuj się z dietetykiem, który na pewno pomoże ci w realizacji tego ważnego zadania.

Dodaj komentarz