Jak obniżyć koszty budowy domu?

Budowa domu zawsze jest dużym wydatkiem, od którego nie ma ucieczki. Podejmując decyzję o budowie domu, warto jednak pamiętać, że koszty można znacznie obniżyć. Sposobów oszczędzenia na kosztach budowy domu jest kilka. Niekiedy dzięki nim można zyskać wiele tysięcy złotych oszczędności, jest więc o co się starać. Jak oszczędzić na kosztach budowy domu?

Projekt domu

Na koszty budowy danej nieruchomości warto zwrócić uwagę już na etapie projektu. Czasami podobny dom ale zaprojektowany nieco inaczej, może okazać się się dużo tańszy w budowie. Warto też zwrócić uwagę na koszty samego projektu domu. Zlecenie wykonania projektu domu, zawsze wiąże się z wyższymi kosztami niż zakup gotowego projektu. Niektórych od zakupu gotowych projektów odstrasza to, że mogą nie być zgodne do końca z ich oczekiwaniami. Warto wiedzieć, że w wielu miejscach można kupić gotowe projekty domów, gdzie ewentualne drobne zmiany w projekcie wykonywane są na miejscu i bardzo tanio lub za darmo. Przesunięcie w projekcie miejsca, gdzie zlokalizowane jest okno, drzwi czy inny element domu lub inne drobne poprawki nie są więc żadnym kłopotem.

Jak oszczędzić na zakupie materiałów budowlanych?

Nie warto oszczędzać na zakupie materiałów budowlanych, decydując się na materiały tańsze ale gorszej jakości. Warto pamiętać, że dom jest budowlany na lata, a zakup materiałów budowlanych złej jakości, to nierozsądne działanie. Może ono skutkować koniecznością poprawek czy szybkiego remontu budowanej nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że na materiałach budowlanych nie da się oszczędzić. Warto zorientować się w cenach materiałów budowanych w różnych miejscach i kupować tam, gdzie jest taniej. Niekiedy sensowym rozwiązaniem jest zakup wszystkich materiałów budowlanych w jednym miejscu. W takiej sytuacji bardzo łatwo otrzymać spory rabat, dzięki któremu koszt zakupu materiałów budowlanych będzie o wiele mniejszy.

Prace budowlane

Tu można najwięcej oszczędzić. Jeśli prace ma wykonywać firma budowlana, warto zorientować się w kosztach danych prac w kilku firmach i wybrać najlepszą ofertę. Niekiedy wynajęcie firmy spoza regionu ma sens, bowiem nawet z kosztami dojazdu ogólny koszt zlecenia będzie niższy niż w firmie, która jest położona blisko miejsca budowy. Najwyższe ceny usług budowlanych są w miastach i miejscach, gdzie się dużo buduje. Firmy spoza takich regionów nie mogą liczyć na dużo takich zleceń, więc bardzo chętnie i za dużo mniejsze pieniądze się ich podejmą.

Sposobem uzyskania oszczędności na kosztach robót budowlanych jest wykonywanie niektórych prac we własnym zakresie. Oczywiście nie każdy potrafi budować dom czy wstawiać okna, ale pomalować ściany, wylać podłogi czy też wykonać inne proste prace budowlane już tak. Warto się ich podejmować, oszczędzając na kosztach wynajęcia fachowców.

Zwracając uwagę na wszelkie koszty budowany domu i szukając różnych oszczędności, można sporo zyskać. Uzyskanie oszczędności rzędu kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, jest jak najbardziej możliwe.

Dodaj komentarz