Zanim wybudujesz, czyli na co zwrócić uwagę, kupując działkę pod budowę domu?

Zanim wybudujesz, czyli na co zwrócić uwagę, kupując działkę pod budowę domu?

Wybór działki, czyli miejsca, które zamieszkamy na wiele lat, jest tak samo ważny, jak decyzje dotyczące budowy domu. Najczęściej jest to przysłowiowa “miłość od pierwszego spojrzenia”, czyli stawiając stopę na trawie i rozglądają się wokół, od razu wiemy, że jest to właśnie nasze miejsce na świecie. Emocje mogą przysłonić trzeźwy osąd, dlatego sprawdźmy, na co zwrócić uwagę, wybierając działkę pod budowę domu.

Kształt, wielkość i topografia

Kształt i wielkość mają znaczenie szczególnie w przypadku, kiedy planujemy rozległy dom. Zbyt mała działka może ograniczać nasze plany i budowę wybranego projektu. Na dom wielkości 10 × 10 metrów w zupełności wystarczy kwadratowa działa wielkości 7 ar, jednak jeśli chcemy w pełni cieszyć się swobodą i leżakami na trawniku, wybierzmy działkę wielkości minimum 10 ar. Zwróćmy uwagę, czy w pobliżu nie płynie rzeczka, która w ulewne deszcze może wylać z koryta i zalać nasz dom. Las w oddali ma niewątpliwy urok, jednak jeśli duże drzewa porastają działkę, może nastąpić konieczność ich wycięcia.

Uzbrojenie działki i droga

Media w granicy działki to spore udogodnienie. Prąd, gaz i woda na wyciągnięcie ręki to koszty znacznie mniejsze, niż robienie wykopu pod drogą, żeby doprowadzić media od sąsiada do działki. Należy również dowiedzieć się, czy działka ma prawnie nadany dostęp do drogi publicznej, ponieważ jeśli takowego nie ma, nie otrzymamy pozwolenia na budowę.

Plan zagospodarowania przestrzennego

To kluczowy punkt i powinniśmy zapoznać się z planem przed podpisaniem jakichkolwiek umów. Działka może wydawać się spełnieniem naszych marzeń, ale jeśli plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje w ciągu dwóch najbliższych lat w pobliżu działki budowę ruchliwej drogi, dużego hipermarketu, lub fabryki, wtedy z pewnością nie będziemy zadowoleni. W planie znajdują się również zapisy o tym, jak powinien wyglądać dom, który zamierzamy postawić. Spadzistość dachu, a nawet wygląd elewacji są zawarte w planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli wcześniej kupiliśmy projekt, może się okazać niemożliwy do zrealizowania na konkretnej działce.

Rozmowa z sąsiadami czyni cuda

Sąsiedzi to zawsze wartość dodana. Nie musimy od razu urządzać weekendowych grilli i się z nimi przyjaźnić, ale warto przed zakupem działki porozmawiać z nimi i ich poznać. To skarbnica wiedzy. Może po rozmowie okazać się, że grunt jest tak podmokły, że sąsiad obok nie mógł wybudować piwnicy, a za uroczym pobliskim laskiem biegną tory, po których często w dzień i w nocy jeżdżą pociągi, generując hałas i drgania.

Dodaj komentarz