Jaki dom zbudować na niewielkiej działce?

Jaki dom zbudować na niewielkiej działce?

Zakup działki budowlanej wiąże się z zauważalnymi kosztami. Z tego między innymi powodu, wiele osób decyduje się na zakup niewielkiej działki, która oczywiście jest tańsza od większej. Postawienie domu na takiej działce jest oczywiście realne, warto jednak przemyśleć, jaki to ma być dom. Wiele osób odpowie wprost – na małej działce trzeba stawiać dom piętrowy. Niekoniecznie.

Parterowy czy piętrowy?

Podstawowe pytanie, na które trzeba sobie odpowiedzieć, jest oczywiste. Czy lepiej zbudować dom piętrowy czy parterowy? Jeśli zależy nam na dużej powierzchni użytkowej domu, piętrowy wydaje się być lepszym rozwiązaniem, bowiem nie zabudowując działki dużą nieruchomością, można mieć do dyspozycji znacznie większą powierzchnię użytkową. Dom piętrowy jednak to znacznie wyższe koszty budowy. Wystarczy zdać sobie sprawę z tego, że do kosztów budowy domu trzeba doliczyć koszt o wiele mocniejszego stropu, schodów i wszelkich elementów potrzebnych do wykończenia piętra, by z zaskoczeniem odkryć, że piętrowy dom wiąże się z kosztami budowy, nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych większymi niż dom parterowy.

Czy dom piętrowy rzeczywiście jest potrzebny?

Z pewnością zależy nam na dużej nieruchomości, w której będzie się mieszkać wygodnie. Warto jednak się zastanowić czy 100, 200 metrów kwadratowych domu więcej – bo takie powierzchnie można uzyskać dodając piętra – jest nam potrzebne. Owszem, duży dom może być miejscem gdzie się mieszka wygodnie, ale z czasem nasze dzieci mogą opuścić dom i ogromna powierzchnia domu będzie zbędna. Pomimo chęci zbudowania dużej nieruchomości, warto więc przemyśleć swoją decyzję. Dla przeciętnej rodziny wystarczy parterowy dom o powierzchni około 100 metrów kwadratowych. A taką można uzyskać budując dom parterowy.

Jak wykorzystać powierzchnię działki?

Wiele osób uznaje, że dom powinien stać w centralnej części działki. Przy chęci zbudowania domu o dużej powierzchni, mała działka może wydawać się miejscem nieodpowiednim na taką nieruchomość. Nie zawsze jednak dom musi stać w centralnej części działki. Zachowując odległości zgodne z przepisami prawa budowlanego, można przecież zbudować dom bliżej jej granic. Warto przemyśleć takie rozwiązanie, bowiem może się okazać, że taka lokalizacja domu daje duże możliwości manewru co do jego wymiarów zewnętrznych. Już przesunięcie lokalizacji domu o kilka metrów, może zapewnić na działce dużo więcej miejsca, a co za tym idzie i sam dom może mieć większe wymiary zewnętrzne. Przesuwając lokalizację domu bliżej granic działek, szybko może się okazać, ze na małej działce zmieści się duży, ładny i praktyczny dom parterowy.

Podsumowując

Mała działka budowlana nie musi nas ograniczać. Piętrowy dom nie jest w takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem. Nierzadko i na takiej działce można postawić ładny dom parterowy o sensownej powierzchni użytkowej. Dużo tańszy w budowie i utrzymaniu.

Dodaj komentarz