Budowa domu – czas na podejmowanie niełatwych decyzji

Budowa domu – czas na podejmowanie trudnych decyzji

Budowa wymarzonego domu to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Wymaga to bardzo wielu wyrzeczeń, pieniędzy i czasu, jednak końcowe efekty rekompensują wszystkie niedogodności napotkane podczas realizacji. Na początku warto przygotować sobie plan działania, który z pewnością ułatwi przejście przez kolejne etapy budowy. Podpowiemy, jakie podjąć kroki, aby sprawnie rozpocząć i zrealizować zamierzoną inwestycję.

Przygotowanie formalności

Na tym etapie skupiamy się przede wszystkim na kompletowaniu całej dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia budowy. Zajmuje to sporo czasu i niejednokrotnie trzeba uzbroić się cierpliwość. Przed zakupem terenu pod budowę domu należy zorientować się, czy dla działki został uchwalony Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Jeżeli upatrzona działka nie jest objęta MPZP, trzeba będzie wystąpić do urzędu o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Dokumenty te określają warunki, według których będzie budowany dom. Pozostaje wybór kierownika budowy, projektu i gromadzenie dokumentów umożliwiających złożenie wniosku o pozwolenie na budowę w odpowiednim Starostwie Powiatowym.

Wybór wykonawcy

Dom można wybudować systemem gospodarczym lub zleconym. Niewielu jednak inwestorów ma możliwość wybudowania domu własnymi siłami. Potrzebna jest nie tylko wiedza i umiejętności, ale także czas, dlatego tak dużo ludzi zleca wybudowanie domu firmie. Wybór ekipy budowlanej, która z powodzeniem zrealizuje wybrany projekt, to kolejna bardzo ważna decyzja. Inwestorzy często rozpoczynają poszukiwania firmy budowlanej w Internecie, sugerując się opiniami, ocenami klientów. Dobrą praktyką jest również zdecydowanie się na firmę, która wybudowała dom u sąsiadów czy znajomych. Ich opinia na temat wykonanych prac będzie najbardziej wiarygodna, dodatkowo będzie można zobaczyć, jak faktycznie wygląda praca budowlańców. Należy tutaj pamiętać, że dobrzy fachowcy mają zajęte terminy nawet na kilka miesięcy do przodu. Warto więc szukanie ekipy zaplanować już na etapie przygotowywania dokumentów.

Przystąpienie do realizacji prac budowlanych

Po uzyskaniu wszelkich wymaganych prawem pozwoleń, zgód możemy rozpocząć budowę. Prace można rozpocząć zarówno wiosną, jak i jesienią. Tutaj podejmowanie decyzji będzie wiązało się z wyborem materiałów, z jakich będzie powstawał budynek. Nie wszyscy muszą znać właściwości materiałów, często z pomocą przychodzi tutaj kierownik budowy lub fachowcy, którzy będą w stanie doradzić najodpowiedniejsze rozwiązania dla powstającego domu.

Dodaj komentarz