Funkcjonalna kuchnia – jak ją urządzić?

funkcjonalna kuchnia

Mówi się, że kuchnia jest sercem każdego domu. Trudno się z tym nie godzić jednak, aby rzeczywiście taka była trzeba urządzić ją w piękny oraz funkcjonalny sposób. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne zadanie. Wystarczy, że będziesz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Zobacz jak urządzić funkcjonalną kuchnię i sprawić, że przebywanie w tym miejscu będzie przyjemnością.

Meble kuchenne

Najważniejszym elementem w całej kuchni są oczywiście meble. To właśnie w nich będziesz przechowywać całą żywność oraz naczynia. Powinny być pojemne oraz funkcjonalne, aby pomieściły wszystkie niezbędne rzeczy. Umeblowanie kuchni powinno składać się z szaf, szafek oraz szuflad. Każde miejsce będzie służyć do przechowywania innych rzeczy. Bardzo fajnym i praktycznym rozwiązaniem są meble bez uchwytów. Wystarczy, że naciśniesz drzwi szuflady lub szafki a one same się otworzą. Warto rozważyć też meble z tzw. cichym domykiem. Podczas gotowania bardzo często otwieramy wiele szafek, w krótkim czasie, dlatego, jeśli nie chcesz robić zbędnego hałasu, to ta opcja będzie bardzo przydatna. Meble w kuchni powinny być odporne, na wilgoć oraz uszkodzenia. Warto zainwestować w meble dobrej jakości na wymiar, które idealnie dopasują się do pomieszczenia.

Porządek w szafkach kuchennych

Aby kuchnia była maksymalnie funkcjonalnym pomieszczeniem, musi w niej panować porządek. Na szczególną uwagę zasługują szafki oraz ich organizacja. Ciekawym rozwiązaniem są szuflady z półkami lub specjalnymi przegrodami na konkretne rzeczy. Dzięki temu wszystko nie miesza się w jednym miejscu i jest od siebie oddzielone. Jeśli masz zwykłe szuflady, to możesz kupić do nich specjalne wkłady np. na sztućce i przyprawy. Praktyczne są też pojemniki z przyprawami, na których będzie napisane, co znajduje się w środku. Nie będziesz musiał trzymać wszystkiego w oryginalnych i niekoniecznie wytrzymałych opakowaniach. Makaron, kasze i przyprawy nie będą rozsypywać się po szafach, jeśli przesypiesz je wcześniej do odpowiednich pojemników. Ustal też na samym początku, gdzie co się znajduje. Najlepiej byłoby, gdyby zaraz na wejściu do kuchni znajdowała się lodówka oraz szafki na produkty suche. Ułatwi to rozpakowywanie się po zakupach. Następnie mogą być szafki na naczynia, a nad zlewem szafka ze szklankami. Odpowiednia organizacja przestrzeni ma duże znaczenie dla funkcjonalności każdego pomieszczenia.

Kłopotliwy kaloryfer

Kaloryfer w najmniej odpowiednim miejscu to problem w wielu mieszkaniach. Szczególnie kłopotliwy okazuje się w momencie, gdy znajduje się wysoko na ścianie, co zazwyczaj zdarza się w starszych blokach. Z kolei grzejnik powieszony zbyt nisko może stanowić problem podczas montażu szafek. W takiej sytuacji należy się po prostu dopasować, jeśli nie chcesz urządzać gruntownego remontu całej instalacji. Warto zwrócić też uwagę na jego wygląd i to, aby nie szpecił całej kuchni. Żeliwne grzejniki zastąp czymś nowocześniejszym, może to być grzejnik brugman. Jego prosty, elegancki design sprawdzi się w każdej kuchni. Nie tylko ozdobi pomieszczenie, ale również zapewni komfort cieplny całej rodzinie. Prócz klasycznych grzejników możesz też wybierać spośród czegoś bardziej oryginalnego. Jeśli Twoja kuchnia urządzona jest w oryginalnym stylu, to możesz postawić na kolorowe grzejniki lub takie, które mają powłokę szklaną. Można na niej zapisywać różne informacje i np. listę zakupów. To bardzo funkcjonalne, a jednocześnie modne rozwiązanie na aranżacje kuchni.

Dodaj komentarz