Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Sprzedaż domu czy mieszkania to dla wielu z nas w ostatnim czasie jedno z najlepszych rozwiązań, by w końcu stanąć na nogi pod kątem finansowym i zoptymalizować swoje wydatki. Niestety kredyt zaciągnięty przed laty, na bardzo atrakcyjnych warunkach stanowi sporą przeszkodę na drodze do sprawnego sfinalizowania takiej sprzedaży. Czy można sprzedać mieszkanie z kredytem?

Czy sprzedaż mieszkania z kredytem jest możliwa?

Wiele osób nie jest w stanie udźwignąć obecnych kosztów obsługi kredytu hipotecznego – to fakt niezaprzeczalny, z którym nie ma jak polemizować. Rozwiązań takiego problemu jest kilka, ale jedno z najskuteczniejszych to pozbycie się mieszkania i zamiana go na nieco mniejsze i co równie istotne – tańsze.

Kredyt to jednak dla niektórych bariera, która powstrzymuje przed decyzją o sprzedaży nieruchomości. Na szczęście uspokajamy – w świetle prawa sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem jest legalna i jak najbardziej możliwa. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by taka sprzedaż mogła dojść do skutku na zwykłych zasadach. 

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Choć sprzedaż mieszkania z kredytem jest możliwa, nie jest to niestety tak proste, jak w przypadku mieszkania nieobciążonego hipoteką. Wiele osób, kupując nową nieruchomość, nie chce przy okazji nabyć dodatkowego balastu w postaci hipoteki. Pamiętajmy, że informacje zawarte w księdze wieczystej są jawne i każdy zainteresowany naszym mieszkaniem w łatwy sposób może zweryfikować, czy w księdze wieczystej istnieje zapis o hipotece. Prawdopodobne, że wiele osób zrezygnuje z takiej inwestycji.

Dlatego musimy odpowiednio podejść do sprzedaży mieszkania z kredytem. Po pierwsze musimy ustalić odpowiednią cenę. Ta nie może być za wysoka – wręcz przeciwnie. Mieszkanie z kredytem powinno być sprzedane po okazyjnej cenie, która również dla nas wydaje się rozsądna – w końcu chcemy pozbyć się balastu, ale nie chcemy popaść w problemy finansowe. Dodatkowo powinniśmy zaprezentować nasze mieszkanie z możliwie jak najlepszej strony wizualnej i funkcjonalnej.

Sprzedaż mieszkania – samodzielnie czy z pomocą agencji? 

Odpowiednie zaprezentowanie mieszkania, zarówno w formie opisu, jak i zdjęć to klucz do tego, by było ono sprzedane za odpowiadającą nam cenę. Niestety często, decydując się na samodzielną sprzedaż, nie osiągamy odpowiedniego efektu. Rynek nieruchomości jest bardzo wymagający i do sprawnego poruszania się po nim potrzeba doświadczenia i wiedzy.

Taką ma agencja nieruchomości, która może nam służyć pomocą przy sprzedaży mieszkania z kredytem. Jeśli zależy nam na szybkim pozbyciu się problemu, a kredyt hipoteczny ciążący na nieruchomości zdaje się ograniczać nasze pole manewru, pomoc doświadczonej agencji nieruchomości będzie strzałem w dziesiątkę. 

Dodaj komentarz