Na czym można łatwo zaoszczędzić w domu?

Podajemy kilka prostych porad dotyczących oszczędzania w domu, dzięki którym można znacznie zmniejszyć miesięczne wydatki. Oszczędzanie pieniędzy na codziennych wydatkach nie jest trudne, należy tylko jasno określić, na czym możemy zaoszczędzić i zabrać się do pracy.

Nie marnuj energii elektrycznej

Jest to coś podstawowego i coś, o czym mówiono nam tysiące razy, ale wiele osób wciąż popełnia ten sam błąd. Nie zostawiaj urządzeń elektrycznych włączonych, gdy ich nie używasz i nie zostawiaj ich również w trybie stand-by, ponieważ nadal zużywają one energię elektryczną .

 

Nie marnuj wody

Kolejna rzecz, którą powtarzano nam od dziecka, ale o której od czasu do czasu zapominamy… Zakręcaj kran z wodą, kiedy jej nie używasz, na przykład kiedy myjesz zęby, golisz się lub mydlisz ciało. W ciągu zaledwie jednej minuty marnujesz około 10 litrów wody. Ciekawą opcją oszczędzania wody jest zainstalowanie na wylocie kranu ograniczników przepływu, które uniemożliwiają odkręcenie kranu poza pewien kąt. Dzięki temu zużycie wody zmniejsza się z 15 do 8 litrów na minutę w przypadku kranów i z 20 do 10 litrów na minutę w przypadku pryszniców.

Nie nadużywaj ogrzewania i klimatyzacji

Idealna temperatura dla domu to około 20ºC. Z każdym stopniem koszt wzrasta o 5% do 10%. W nocy lub podczas nieobecności w domu najlepiej zmniejszyć temperaturę do około 15ºC, a nie całkowicie wyłączać (pamiętaj, że dzięki termostatom cyfrowym możesz znacznie lepiej kontrolować temperaturę). Zimą staraj się nie zasłaniać kaloryferów.

Jak zaoszczędzić pieniądze w kuchni?

Jeśli chodzi o gotowanie, to również istnieją pewne praktyki, które mogą pomóc nam zaoszczędzić pieniądze. Kilka dobrych i inteligentnych nawyków w kuchni to: wybieranie patelni i zapiekanek o tej samej wielkości co płyta grzewcza (unikniesz marnowania ciepła), przykrywanie garnków i patelni, dobre siekanie żywności przed włożeniem jej na patelnię (gotowanie zajmie mniej czasu), wybieranie mikrofalówki zamiast piekarnika, a jeśli używasz tego drugiego, gotuj kilku potraw w tym samym czasie.

Dobre okna to inwestycja na przyszłość

W odniesieniu do ogrzewania i klimatyzacji, wiele domów jest zmuszonych do nadużywania ich, ze względu na straty energii (ciepło lub zimno), które są produkowane przez ich okna. Dlatego może nadszedł czas, aby rozważyć wymianę swoich starych i nieefektywnych okien na dobre okna PCV, które zapobiegają “ucieczce” przez nie Twoichy pieniędzy i temperatury.  Montaż dobrych okien nie może być traktowany jako wydatek jako taki, ale raczej jako inwestycja w perspektywie średnio- i długoterminowej, ponieważ dzięki nim zaoszczędzisz sporo pieniędzy na rachunkach za energię, a także zyskasz na komforcie i dobrym samopoczuciu.

Wydajne urządzenia gospodarstwa domowego

Jeśli musisz odnowić sprzęt AGD, wybierz ten najbardziej wydajny: szukaj klasy A na etykiecie, a im więcej krzyżyków, tym lepiej. Najlepsze z nich to A+++ (znane jako Triple A). Choć są droższe od tych z niższych kategorii, to w ciągu swojego życia zaoszczędzą setki złotych.

 

 

 

Dodaj komentarz