Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Jak wybrać kredyt hipoteczny?

Marzysz o własnym mieszkaniu, ale ograniczają Cię możliwości finansowe? Kredyt hipoteczny jest najpopularniejszym rozwiązaniem, które pozwala na sfinansowanie zakupu swoich czterech ścian. Żeby jednak faktycznie był opłacalny, oferta musi być dopasowana do naszych potrzeb. Źle dobrany kredyt hipoteczny może przysporzyć nam sporych kłopotów finansowych. I to ciągnących się latami. Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny? 

Określ swoje cele 

Zanim przystąpisz do analizowania ofert kredytowych, w pierwszej kolejności określ swoje cele. Jakie mieszkanie chcesz kupić – nowe czy z rynku wtórnego? Po drugie koniecznie realistycznie oceń swoje możliwości finansowe. Tak naprawdę jest to pierwsza rzecz, którą musisz zrobić. Pamiętaj, że kredyt hipoteczny wiąże się z wkładem własnym. W 2021 roku wynosi on 20 proc. Im większy wkład własny, tym lepsze oferty kredytowe możesz uzyskać. Niektóre banki oferują także możliwość uzyskania kredytu hipotecznego z 10-procentowym wkładem własnym, jednak wymagają wykupienia dodatkowych ubezpieczeń. W efekcie końcowym nierzadko okazuje się, że oferta jest droższa i nieatrakcyjna. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem wieloletnim. Dlatego bardzo ważny staje się wybór odpowiedniej oferty. Jaki powinien być kredyt hipoteczny? Najlepsza oferta nie obciąży naszego budżetu domowego i pozwoli na dogodne spłacanie, nawet po upływie lat.

W pierwszej kolejność zwróć uwagę na RRSO, czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Wskaźnik ten zawiera w sobie wiele cennych informacji. Między innymi oprocentowanie, całkowity koszt kredytu w skali rocznej oraz koszty dodatkowe, np. ubezpieczenie. RRSO pozwala na szybką analizę i porównywanie wielu ofert naraz. 

Nie można jednak zapomnieć także o prowizji. Prowizja jest opłatą jednorazową, którą bank nakłada za udzielenie kredytu. Jej wysokość określona jest w umowie i może wahać się od 0 do 3 proc. Nie są to duże pieniądze, jednak warto sprawdzić, czy dana oferta ją zawiera. 

Jak wybrać najtańszy kredyt hipoteczny – porównywarka kredytów hipotecznych

Samodzielne analizowanie ofert kredytowych jest czasochłonnym i nie zawsze przynoszącym oczekiwane efekty zadaniem. Dużo bezpieczniej (i szybciej) jest skorzystać kalkulatora kredytowego. Porównywarka kredytów hipotecznych pozwala na szybką analizę wielu ofert naraz, a tym samym wybranie tej, która będzie dla nas najkorzystniejsza. Dzięki temu rozwiązaniu możemy zaoszczędzić czas i pieniądze. 

Dodaj komentarz