Jak zbudować werandę? Praktyczny przewodnik.

Jak zbudować werandę? Praktyczny przewodnik.

Weranda to prawdziwy dodatkowy pokój w domu, który wnosi do niego znaczną wartość dodaną. Weranda przynosi światło i oferuje otwarcie do ogrodu bardzo odczuwalne. Zanim jednak zaczniemy budować werandę, należy sprawdzić różne elementy, od zasad planowania przestrzennego po materiały, które będą najlepiej pasowały do wykorzystania tego pomieszczenia.

Czy mój teren jest odpowiedni?

Weranda nie jest zbudowana tak po prostu gdziekolwiek i tak. Przed rozpoczęciem pracy musisz się upewnić, że Twoja ziemia jest odpowiednia i określić orientację Twojej werandy. Profesjonalny budowniczy werandy pomoże ci zdecydować, czy twoja ziemia wymaga specjalnych przygotowań, takich jak prace ziemne lub stopniowanie, czy też trzeba wykopać rowy, aby przynieść wodę, prąd itp. do twojej werandy. Mianowicie: te prace przygotowawcze mogą sporo kosztować, w zależności od złożoności i obszaru.
Orientacja Twojej przyszłej werandy jest również bardzo ważnym elementem do rozważenia przed jej budową. Weranda skierowana na południe jest bardziej odpowiednia dla regionów naszego kraju. Promienie słoneczne utrzymają przyjemną temperaturę na werandzie. Z drugiej strony, ekspozycja na wschód/południowy wschód jest dobrze dostosowana do cieplejszych regionów. Weranda korzysta ze słońca rano i nie przez cały dzień, dzięki czemu unika się przegrzania pokoju. Zwrócona na północ weranda nie korzysta z bezpośredniego światła słonecznego i jest dobrze przystosowana podczas lata. W końcu, weranda wystawiona na zachód skorzysta na słońcu po południu.

Sprawy formalne.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić przed rozważeniem budowy werandy, jest skontaktowanie się z gminnym urzedem w celu skonsultowania się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i zapoznania się z przepisami budowlanymi obowiązującymi w Waszej gminie.

Jaki materiał należy wybrać na swoją werandę?

W zależności od stylu Twojego domu, dostępnej przestrzeni i budżetu, który chcesz przeznaczyć na swoją werandę, możesz wybrać pomiędzy różnymi materiałami.
1. Drewniana weranda.
Drewno to szlachetny materiał, który możesz wybrać na swoją werandę, jeśli szukasz ciepłej atmosfery i estetycznej strony. Ma on tę zaletę, że dobrze komponuje się z każdym stylem domu, od najbardziej współczesnego do najbardziej klasycznego. Drewno jest również materiałem, który przetrwa próbę czasu i dobrze się starzeje, jeśli będziesz go regularnie leczyć. Ta obowiązkowa konserwacja, jeśli chcesz zachować piękno drewna, jest jego główną wadą, z jego ceną, która w końcu skutkuje dość kosztowną werandą.
2. Weranda z PCV.
PCV jest najczęstszym materiałem na werandę, ponieważ jest najtańszy. Ponadto, w odróżnieniu od drewna, PCV nie wymaga szczególnej pielęgnacji poza zmywaniem zwykłą wodą z mydłem. Zaletą werandy PVC jest również dobra izolacja, szczególnie jeśli jest ona wyposażona w podwójne szyby. PCV natomiast nie pozwala na żadne efekty stylistyczne. Weranda wbudowana w ten materiał będzie musiała być biała, ponieważ PCV nie może być malowany.
3. Aluminiowa weranda.
Aluminiowa weranda jest uważana za najbardziej interesującą pod względem stosunku ceny do jakości. Przede wszystkim, materiał ten doskonale nadaje się do wszystkich stylów domu. Po drugie, nie wymaga konserwacji. Od czasu do czasu wymagane jest tylko czyszczenie wodą z mydłem. Aluminium również nie jest podatne na korozję. Wreszcie, ze względu na swoją lekkość, umożliwia ono budowanie dużych werand w różnych kształtach. Jedyną wadą tego materiału może być jego słaba izolacja, szczególnie podczas okresu zimowego.
4. Weranda ze stali lub kutego żelaza.
Materiały te dostosowują się do domów o starej lub klasycznej architekturze, jak również do tych najbardziej współczesnych. Mają też najpiękniejszy efekt z kamiennymi fasadami. Stal i kute żelazo są również dostępne w wielu kolorach. W końcu, po zabezpieczeniu ich przed korozją, mają one bardzo długą żywotność.

Zdefiniuj przenaczenie swojej werandy.

Wybór materiału i kształtu Twojej werandy zależy od tego, jak wykorzystasz ten dodatkowy pokój. Powinieneś się wcześniej dokładnie zastanowić. Chcesz mieszkać w swoim konserwatorium przez cały rok? Następnie trzeba będzie zainstalować ogrzewanie, ochronę przeciwsłoneczną i izolację. Czy weranda będzie dla Ciebie tylko chronionym pokojem, pełniącym rolę swoistej śluzy powietrznej pomiędzy Twoim domem a ogrodem i zaprojektowanym jako miejsce do odpoczynku? Dzięki tym wszystkim elementom będziesz mógł zdefiniować typ werandy najlepiej odpowiadający Twojemu przeznaczeniu, zdecydować, czy ma być zbudowana standardowa weranda, w formie zestawu, czy też droższa, wykonana na zamówienie.

Dodaj komentarz