Jaki podatek od farmy fotowoltaicznej?

Jaki podatek od farmy fotowoltaicznej?

Farmy fotowoltaiczne określane również jako elektrownie słoneczne, stanowią specjalnie wydzielone strefy, na których rozlokowane są panele fotowoltaiczne zamieniające energię słoneczną w energię elektryczną. Aby stworzyć instalację fotowoltaiczną na naprawdę wielką skalę, niezbędne są różne elementy tego typu infrastruktury, a także odpowiednio duży teren. To oczywiście wiąże się z niemałymi kosztami, dlatego też inwestorzy z napięciem śledzą wszelkie doniesienia związane z możliwym opodatkowaniem farm fotowoltaicznych.

Jakie są koszty farmy fotowoltaicznej?

Warto zacząć od tego, że budowa farmy fotowoltaicznej jest procesem długotrwałym i od powstania pomysłu do jego realizacji mogą minąć nawet 3 lata. Winę za to ponosi spora ilość wymogów formalnych, które należy spełnić. Decydując się zatem na tego rodzaju inwestycję, należy mieć świadomość, że na zyski będzie trzeba poczekać dość długo.

Jeśli chodzi natomiast o koszty związane z farmami fotowoltaicznymi, to wynikają one z wielu czynników. Pod uwagę należy wziąć cenę działki, która może być własnością inwestora, bądź terenem wynajętym pod dzierżawę, a także koszty wszystkich koniecznych zezwoleń, oraz urządzeń, w tym samych paneli fotowoltaicznych. Oczywiście część funduszy można pozyskać z różnego rodzaju dotacji. Jak widać, istnieje bardzo wiele zmiennych, które powodują, że samodzielne obliczenie wielkości takiej inwestycji jest trudne, dlatego koszt farmy fotowoltaicznej pomoże oszacować sigmapolska.pl. Nie mniej należy liczyć się z wydatkiem rzędu około 3 mln złotych.

Jaki podatek od farmy fotowoltaicznej?

Jeśli chodzi o podatki związane z działalnością farm fotowoltaicznych, to są one takie same, jak w przypadku innych działalności zarobkowych. Konieczne jest więc odprowadzanie podatku dochodowego, a także innych danin. Pod uwagę należy wziąć zatem tzw. podatek akcyzowy od fotowoltaiki, który dotyczy czynności związanych z obrotem energią. Należy przy tym zaznaczyć, że tę akcyzę zapłaci jedynie podmiot sprzedający energię elektryczną bądź też zużywający energię wyprodukowaną w instalacji powyżej 1 MW (nieposiadający koncesji).

Koniecznością jest również odprowadzanie podatku do gminy. Istnieją tutaj dwie możliwości, a mianowicie farmy fotowoltaiczne mogą zostać objęte podatkiem od nieruchomości, bądź podatkiem rolnym. Znacznie bardziej opłacalną opcją z punktu widzenia inwestorów jest płacenie podatku rolnego, gdyż wynosi on około 150 zł za 1 ha, podczas gdy w przypadku podatku od nieruchomości można zapłacić nawet 9.990 zł za 1 ha gruntu.

Czy w 2022 roku wejdzie nowy podatek od fotowoltaiki?

Wiele osób martwi się tym, że w bieżącym roku wejdą nowe przepisy związane z opodatkowaniem farm fotowoltaicznych. Na szczęście nie ma powodów do obaw, gdyż polityka energetyczna w całej Unii Europejskiej zmierza do tego, by jak najwięcej energii pochodziło właśnie ze źródeł odnawialnych, a do takich należy właśnie energia słoneczna. Nałożenie dodatkowych danin spowodowałoby zatem zahamowanie rozwoju fotowoltaiki, a nie jest to w interesie środowiska naturalnego, które trzeba ratować.

Dodaj komentarz