Odnawialne źródła energii – czym są i dlaczego warto z nich korzystać?

Odnawialne źródła energii – czym są i dlaczego warto z nich korzystać?

W ostatnich latach coraz głośniej mówi się o odnawialnych źródłach energii, a także o tym, aby zacząć z niej korzystać. Nie tylko na poziomie instytucji publicznych i dużych firm, ale także bezpośrednio w gospodarstwach domowych.

Zanim jednak zacznie się cokolwiek planować, w pierwszej kolejności warto pogłębić swoją wiedzę na temat tego, czym właściwie są odnawialne źródła energii i dlaczego tak bardzo zyskują na popularności. Wszystko wyjaśnimy poniżej!

Czym są odnawialne źródła energii?

Już sama nazwa sugeruje, że mamy tutaj do czynienia ze źródłami energii, które nie mogą się skończyć (a w każdym razie jest to mało prawdopodobne), ponieważ się odnawiają. Co również kluczowe, odnawiają się stosunkowo szybko.

Do odnawialnych źródeł energii zaliczamy głównie źródła wywodzące się z natury, a więc na przykład wodę, słońce i wiatr, jednak nie tylko. Odnawialnym źródłem energii jest również energia jądrowa.

Dlaczego warto korzystać z odnawialnych źródeł energii?

Odnawialne źródła energii są bardziej ekologiczne (mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego), a do tego nie grozi nam ich deficyt, a więc ich długotrwałe stosowanie wiąże się z większą stabilnością i brakiem problemów związanych z nagłym wyczerpaniem zasobów.

Troska o środowisko naturalne to coś, czym powinien charakteryzować się każdy człowiek, biorąc pod uwagę, że nie mamy żadnej “planety B” – musimy dbać o Ziemię, aby posłużyła nam jak najdłużej. Jednocześnie warto wspomnieć, że odnawialne źródła energii są dobre nie tylko dla środowiska, ale coraz częściej także dla portfeli osób, które zdecydowały się z nich skorzystać.

Z różnych względów rosną ceny energii pochodzącej ze źródeł nieodnawialnych czy też odnawiających się bardzo wolno, a więc w przypadku Polski przede wszystkim z węgla. W wielu przypadkach własna energia będzie po prostu tańsza w pozyskaniu niż energia odkupywana od elektrowni. Przykładowo fotowoltaika panele umieszczane na dachach (i w innych dobrze nasłonecznionych miejscach) wykorzystuje do, w wielkim skrócie, zamiany energii słonecznej w elektryczną.

Chociaż nasz kraj nie jest słoneczny, jak chociażby Grecja, Hiszpania czy Włochy, to i tak dzięki instalacji fotowoltaicznej o odpowiednich parametrach przez sporą część roku można być całkowicie lub w dużym stopniu samowystarczalnym energetycznie. Jest to więc rozwiązanie, które zdecydowanie warto rozważyć. Oczywiście, fotowoltaika to nie jedyna opcja, można też pomyśleć chociażby o przydomowej elektrowni wiatrowej, natomiast energia słoneczna jest łatwiej dostępna i skorzystanie z niej wymaga mniejszych nakładów finansowych.

Dodaj komentarz