Kredyt mieszkaniowy a kredyt hipoteczny – różnice

Pojęcie „kredyt mieszkaniowy” dość często miesza się z pojęciem „kredyt hipoteczny”. Pomimo tego, że te dwa pojęcia są do siebie w pewnym sensie podobne, to nie należy ich jednak uznawać za to samo. Wbrew pozorom te dwa kredyty posiadają pewne różnice, które są ukryte właśnie w szczegółach. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym różnią się te produkty – to zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie zaciągnięte z przeznaczeniem sfinansowania zakupu nieruchomości lub jej remontu. Warto tutaj pamiętać o tym, że takie zobowiązanie wyróżnia się zabezpieczeniem w postaci nieruchomości. Taka nieruchomość zostaje zakupiona właśnie za pieniądze uzyskane z kredytu. Zabezpieczenie to jest dla banku bardzo ważną kwestią, ponieważ w razie niewypłacalności kredytobiorcy, bank przejmuje daną nieruchomość jako rekompensatę. W takiej sytuacji część kredytu zostaje spłacona środkami uzyskanymi ze sprzedaży takiej nieruchomości. Dość szeroka definicja kredytu hipotecznego pozwala zatem na określenie wielu rodzajów kredytów, jako te hipoteczne. Jedyny warunek jaki musi w takiej sytuacji spełnić taki produkt banku, to ustanowienie zapisu na hipotece nieruchomości.

W przypadku trudności ze znalezieniem odpowiedniej oferty kredytu, warto jest skorzystać z pomocy profesjonalisty kredytwroclaw.pl, dzięki któremu znalezienie korzystnej oferty będzie dużo łatwiejsze. Dzięki pomocy eksperta możemy uzyskać kredyt – mieszkaniowy lub hipoteczny – na korzystnych warunkach, dzięki którym nie przepłacimy.

Kredyt mieszkaniowy

Definicja kredytu mieszkaniowego wskazuje nam na to, że jest to zobowiązanie finansowe, którego może nam udzielić bank do realizacji celów mieszkaniowych. Do takiego celu zaliczamy zatem kupno mieszkania z rynku pierwotnego bądź wtórnego. Jeśli więc jako klient banku zaciągniesz takie zobowiązanie finansowe, to musisz spożytkować otrzymane pieniądze w dość ściśle określony sposób. Warto tutaj wiedzieć, że niektóre umowy kredytu mieszkaniowego pozwalają także na zakup domu jednorodzinnego lub letniego.

Przed podpisaniem umowy o kredyt mieszkaniowy warto jest zatem sprawdzić wszystkie warunki, które musimy spełnić. Warto wiedzieć, że z reguły warunki te są bardzo podobne do tych, które są wymagane przy kredycie hipotecznym. Do najczęstszych warunków zaliczamy posiadanie:

  • odpowiedniej zdolności kredytowej,
  • dobrej historii kredytowej w BIK-u,
  • wkładu własnego (wynoszącego od 10% do 20%),
  • ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego.

 

Dodaj komentarz