Jak zaoszczędzić na budowie domu?

Budowa domu to jedna z najpoważniejszych, jak i najdroższych inwestycji w naszym życiu. Ilość spraw, które musimy wtedy dopilnować, często nas przerasta. Natomiast coraz to nowe koszty wzbudzają wątpliwości związane z sensem kontynuowania budowy.

Z jednej strony własny, ciepły kąt z ogrodem jest naszym marzeniem. Z drugiej jednak strony natłok wszystkich spraw powoduje, że odechciewa nam się brnąć w to dalej. Czy możliwe jest zmniejszenie kosztów związanych z budową domu i ograniczenie spraw związanych z tą inwestycją do minimum? Tak, ale jest to zależne od naszych wyborów. Dlatego warto nieco bliżej przyjrzeć się nowoczesnemu budownictwu, do którego należą domy modułowe.

Budowa domu murowanego

Budowanie jednorodzinnego domu należy rozpocząć od formalności. Na tym etapie gromadzimy wszystkie niezbędne dokumenty, pozwolenia, a także zgody na postawienie budynku. Oprócz tego musimy posiadać gotowy projekt budowlany, który będzie stanowił podstawę podczas ubiegania się o pozwolenie na budowę. Po uporaniu się z całą skomplikowaną i dłużącą się w nieskończoność biurokracją przychodzi czas na zadanie dla geodety, który z precyzyjną dokładnością wytycza lokalizację naszego domu.

Po ukończonej pracy geodety, ekipa budowlana może wreszcie przystąpić do przygotowania fundamentów. W dalszej kolejności możemy rozpocząć etap postawienia ścian zewnętrznych, stropów, betonowych schodów, komina oraz dachu. Warto jednak pamiętać o tym, że etap ten powinien być uzależniony od pogody. Im będzie cieplej i słoneczniej, tym stawianie domu będzie przebiegało szybciej.

Budowa murowanego domu wymaga sporej ilości czasu, ponieważ oprócz uzależnienia budowy od pogody, trzeba jeszcze liczyć się z oczekiwaniem na związanie betonu. Czas ten, w zależności od pogody może wynieść nawet do 28 dni. Etap doprowadzenia domu do tzw. surowego stanu może zostać wydłużony do kilkunastu miesięcy. Przez ten czas będziemy musieli zainwestować dużą ilość gotówki – nawet do 50% wartości całej naszej inwestycji.

Domy modułowe jako szybsza i tańsza alternatywa

Wydłużający się w nieskończoność czas budowy domu murowanego skutecznie odstrasza wiele osób od takiej inwestycji. Alternatywnym i znacznie tańszym rozwiązaniem będzie postawienie domu modułowego.

Domy modułowe https://loftowedomy.pl/,  powstają z gotowych i wcześniej przygotowanych tzw. prefabrykatów przestrzennych. Poszczególne elementy, takie jak ściany, stropy czy dach, wytwarzane są z ekologicznych materiałów w zaledwie kilka tygodni. Warto wiedzieć, że prefabrykaty przed wyjazdem z linii produkcyjnej zostają doprowadzone do gotowego stanu. Dzięki temu ściany przywiezione na plac budowy są już wygładzone i gotowe do malowania lub tapetowania. Oprócz tego prefabrykaty posiadają wstawione okna oraz drzwi. Złożenie prefabrykatów w całość domu zajmuje jeszcze mniej czasu. W zależności od wielkości domu etap ten może zająć nawet kilka dni i nie jest on zależny od pogody.

Nic zatem dziwnego, że domy modułowe stają się coraz chętniej wybieraną alternatywą. W przypadku budowy domu modułowego o powierzchni do 35 m2 nie musimy posiadać pozwolenia na budowę. To wszystko pozwala nam na oszczędność czasu i pieniędzy.

Dodaj komentarz