Na co uważać piekąc sernik i piernik?

Na co uważać piekąc sernik i piernik?

Nawet laik wie, że zależnie od tego jakich składników używasz w kuchni i na co zwracasz uwagę, taki otrzymasz efekt. Piekąc domowe ciasta powinniśmy zwracać największą uwagę na to jakich składników używamy oraz po co je używamy. Przepisy na serniki czy przepisy na pierniki nie powiedzą nam tego dokładnie po co to robimy i jak zwracać uwagę na ważne elementy. Przepis jedynie wskazuje kroki, które powinniśmy zrobić piekąc ciasto.

Co wpływa na to, jaki sernik zrobimy?

Składniki to serce każdego ciasta. Przy serniku również. Najważniejszy jest przy nim twaróg. Najlepiej aby był tłusty lub półtłusty, nie kwaśny w smaku. Powinien być zmielony co najmniej dwa razy, a najlepiej trzy razy. Zrobienie tego samemu wydaje się być czasochłonne, jednak kupując gotowy twaróg sernikowy również powinniśmy uważać. Wiele z nich ma bardziej płynną konsystencję oraz jest wypełnionych zagęstnikami i dodatkami. Tego nie powinno być, dlatego pamiętaj czytać składy.

Jajka spulchniają sernik. Zwykle daje się trzy jajka na kilogram twarogu, choć zmienia się to w zależności od przepisu. Zwykle jajka rozdziela się – żółtka ubijamy z serem, a białka osobno robiąc piankę, nadającą delikatności całemu sernikowi. Wtedy jednak konieczna jest kąpiel wodna podczas pieczenia i niższa temperatura – inaczej sernik opadnie. Dlatego też wiele osób dodaje jajka całe, ale miksuje krócej, tylko do połączenia się składników.

Mąka pszenna, skrobia ziemniaczana lub proszek budyniowy zagęszczają strukturę sernika, dzięki czemu ciasto jest zwarte. Trzeba jednak pamiętać, aby dodawać tych sypkich produktów mało, inaczej sernik będzie suchy i zacznie się kruszyć. Do sernika dodaje się również kwaśną śmietanę, śmietankę kremową lub mascarpone. Dzięki temu ciasto jest gładkie i kremowe.

Na co zwracać uwagę piekąc piernik?

Piernik to ciasta na wigilię jedyne w swoim rodzaju. Chyba żaden inny wypiek nie niesie aż tak świątecznej aury. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy zanim podamy piernik na wigilijny stół. Piekąc piernik należy pamiętać o leżakowaniu ciasta. Zwłaszcza w przypadku piernika staropolskiego, który szykuje się już na początku grudnia – a niektórzy ciasto zagniatają już w listopadzie, a pieką je dwa tygodnie przed Wigilią. Dzięki temu ciasto jest pulchniejsze i puszyste.

W przypadku piernika ważne są również przyprawy korzenne, dzięki którym ma swój niepowtarzalny aromat. Klasyczna, gotowa przyprawa do piernika to mieszanka wielu aromatycznych przypraw, jak cynamon, anyż, kardamon, gałka muszkatołowa i pieprz. Tak aromatyczne i wyraziste w smaku przyprawy nadają wypiekom unikalny smak. Zwłaszcza jeśli sami komponujemy naszą przyprawę do piernika.

Przy pierniku ważny – i dziwny z perspektywy pieczenia innych wypieków – jest czas w piekarniku. Formę z ciastem wkładamy bowiem do zimnego piekarnika, dzięki czemu piernik zyskuje na przyjemnej chrupkości i odpowiednio wyrasta w środku. Ogólnie zaś przyjmuje się, że po nagrzaniu do 180 stopni ciasto powinno piec się godzinę. Zawsze jednak trzeba sprawdzać ciasto patyczkiem.

Dodaj komentarz