Co trzeba brać pod uwagę przy zakupie mieszkania, jako inwestycję pod wynajem?

Coraz więcej osób decyduje się zainwestować swoje środki w mieszkanie, które będzie przeznaczone pod wynajem. Choć na rynku nieruchomości cały czas jest ruch, to nie zawsze tak łatwo znaleźć dobrych i odpowiedzialnych lokatorów. Dlatego przed zainwestowaniem pieniędzy w nieruchomość należy wziąć pod uwagę kilka istotnych wytycznych, które w późniejszym terminie znacznie ułatwią znalezienie potencjalnych lokatorów.

Co trzeba brać pod uwagę podczas inwestowania w nieruchomość?

Metraż.

W dzisiejszych czasach każdy stara się żyć oszczędnie oczywiście w miarę możliwości. Dlatego też lokatorzy wolą wynająć mniejsze mieszkanie niż przepłacać. Niezbyt sprawdzają się także lokale o sporej ilości pokoi. Teraz najlepszą opcją są mieszkania dwu, trzy pokojowe. Z przewagą dla dwóch pokoi.
Coraz częściej sprawdzają się mieszkania, w których jeden duży pokój, został przearanżowany na dwa mniejsze. Dziś Obecnie ludzie rzadziej przywiązują się do rzeczy, więc nie potrzebują wiele miejsca, jednak wolą mieć trochę wolnej przestrzeni. Każdy musi czasem pobyć sam, żeby pomyśleć, odpocząć, czy popracować.

Okolica.

Jest bardzo ważna dla wielu wynajmujących. Ludzie cenią sobie wygodę i łatwy dostęp do większości miejsc. Dziś nikt nie chce tracić godzin na dojazdy do pracy, szkoły, czy na zakupy, dlatego mieszkanie na obrzeżach miasta nie zawsze się sprawdzi. Oczywiście są osoby, które zamiast wygody bardziej cenią sobie łono natury, jednak coraz rzadziej takie można spotkać.

Potencjalni lokatorzy.

To jedna z ważniejszych kwestii, którą trzeba wziąć pod uwagę podczas kupna mieszkania pod wynajem. W zależności od tego, kto wynajmie mieszkanie, każdy będzie miał inne wymagania. Studenci będą potrzebowali mieszkania minimum dwu pokojowego, ponieważ żadna osoba ucząca się nie będzie w stanie opłacać wszystkich kosztów. Ponadto będę oczekiwać taniego lokum. Natomiast rodzina z dwójką dzieci też będzie potrzebowała sporo miejsca, a ponadto łatwego dostępu do przedszkola czy szkoły i pracy.
Parze bezdzietnej lub osobie samotnej wystarczy niewielkie lokum.
Każdy potrzebuje czegoś innego, dlatego warto zastanowić się jacy potencjalni lokatorzy będę najlepsi.

Fundusze własne.

Przede wszystkim nie można zainwestować wszystkich wolnych środków w zakup lokalu. Należy zostawić rezerwę na inne wydatki, choćby wyposażenie. Rzadko kiedy, ktoś chce wynająć nieumeblowane i niewyposażone mieszkanie. Dlatego lepiej zainwestować w podstawowe sprzęty. Dziś wiele rzeczy w dobrym stanie można kupić używanych, jednak to i tak będą niemałe koszty.
Ponadto trzeba się liczyć z ewentualnymi naprawami, które leżą po stronie właściciela mieszkania. Jeśli coś nie zostało uszkodzone przez lokatorów umyślnie, to z reguły nie powinni za to płacić. Przecież niektóre sprzęty ulegają awariom.
Jednak głównie trzeba wziąć pod uwagę, że lokator może narobić wielu szkód, których nie pokryje kaucja. Przed wynajmem mieszkania kolejnym najemcom trzeba będzie odświeżyć lokal i naprawić to, co zostało zniszczone.

Dodaj komentarz