Jak działa inteligentny dom?

Jak działa inteligentny dom?

Pomysł inteligentnego budynku narodził się w stanach zjednoczonych i początkowo był wykorzystywany jedynie jako sposób na hodowlę roślin czy kontrolę produkcji. Jednak z czasem, idea ta została coraz bardziej rozpowszechniona i współcześnie wykorzystuje się ją w domach, jako metodę na wiele problemów. Inteligentny dom to system składający się z czujników i detektorów, mających dostęp do takich instalacji jak sterowanie oświetleniem, system przeciwpożarowy czy nawet obsługa urządzeń audio – tv, radio.

System ten jest pomocy kiedy domownicy znajdują się w środku, jak i wtedy, gdy dom zostaje pusty. Kiedy domownicy są w środku, inteligentny dom robi wszystko, by zagwarantować im komfort mieszkania. Kiedy temperatura w jednym z pomieszczeń robi się zbyt wysoka lub zbyt niska – system mający dostęp do ogrzewania oraz klimatyzacji, natychmiast ją wyrównuje. Inteligentny dom może także sam zadecydować o zamknięciu okien, kiedy system pogodowy informuje o zbliżającym się deszczu czy zmianie warunków atmosferycznych. Jest ułatwieniem w codziennych czynnościach – sam wyłącza przypalający się obiad lub gasi światło i wyłącza telewizor, kiedy domownik zaśnie wieczorem i nie zdąży sam tego zrobić.

Jednak ta pierwsza część jest zdecydowanie atutem zapewniającym wygodę mieszkania w inteligentnym budynku. Istnieje jeszcze druga kwestia, dla niektórych o wiele ważniejsza – to bezpieczeństwo mieszkania w budynku. Inteligentny dom potrafi sam funkcjonować w taki sposób, że mieszkańcy mogą być spokojni. Dzięki dostępowi do takich instalacji jak ochrona przeciwpożarowa, system może sam uruchomić alarm, a nawet wezwać straż pożarną. To nie wszystko.

Inteligentny dom został wymyślony w taki sposób, że ‘żyje’, nawet, gdy żadnego z domowników nie ma w domu. Chodzi o pozorowanie obecności tak, by potencjalni włamywacze nie mogli się zorientować, że rodzina wyjechała na wakacje i dom stoi pusty. System, który ma dostęp do wszystkich instalacji w domu, może samodzielnie podnosić rano żaluzje, a wieczorem je spuszczać. Może wieczorami zapalać światło i po jakimś czasie je gasić, a nawet sprawić, że od czasu do czasu porusza się firanka w oknie. Może włączać i wyłączać telewizję czy radio – jednym słowem – dom może funkcjonować samodzielnie tak wiarygodnie, że wszyscy sąsiedzi i przechodnie będą myśleli, że mieszkańcy są w środku. Opcja ta została wymyślona głównie jako sposób odstraszania włamywaczy i złodziei.

Dodaj komentarz