Panele SIP – innowacja w budowie domów mieszkalnych

Domy wykonane z paneli SIP to coraz częściej spotykana alternatywa dla tradycyjnych budynków murowanych. Jest to rozwiązanie szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych i Skandynawii. W naszym kraju jest to temat jeszcze mało znany a mimo to coraz więcej osób mocno się nim interesuje. Czym charakteryzują się panele SIP? Jak wykonać projekt domu w tego typu rozwiązaniach? Odpowiadamy.

Panele SIP- garść najważniejszych informacji 

Panele SIP to kompozyty izolacyjne o wysokiej trwałości i solidności, przeznaczone do budownictwa modułowego. Oznaczają się one także dużą lekkością, dzięki czemu są świetnym rozwiązaniem w przypadku budownictwa mieszkalnego. Panele te to po prostu płyty warstwowe, które w środku zawierają izolację taką jak między innymi styropian, polistyren lub pianka poliuretanowa. Warstwy wierzchnie to najczęściej płyty OSB, magnezowe, cementowe czy też metalowe. Są one połączone ze sobą klejem poliuretanowym. Panele SIP mogą być używane zarówno do wyizolowania ścian jak i stworzenia całej konstrukcji budynku.

Zastosowanie paneli SIP w budownictwie mieszkalnym:

  • materiały termoizolacyjne,
  • konstrukcje budynku,
  • ściany zewnętrze,
  • ściany działowe,
  • płyty podłogowe, sufitowe,
  • podłogi, posadzki,
  • podwieszane sufity itd.

Zalety konstrukcji wykonanych z paneli SIP

Wykorzystanie technologii paneli SIP pozwala na szybkie postawienie nieruchomości, często w terminie nawet do 2 tygodni. Nie oznacza to wcale gorszej jakości konstrukcji, ponieważ tak tworzone budynki zapewniają zarówno wysoką szczelność i termoizolacyjność, jak i dużą odporność na wilgoć. Dzięki temu jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań. Dodatkowo pozwala ona znacznie skrócić czas budowy oraz zmniejszyć koszty. Są to również dość uniwersalne rozwiązania, do których można zaadaptować w zasadzie każdy z projektów ze względu na możliwość wykonania dowolnych wymiarów paneli SIP zgodnie z potrzebami.

Dom wykonany z paneli SIP nie różni się niczym od tradycyjnych nowopowstałych budynków. Powierzchnie paneli można wykańczać dowolnymi komponentami oraz tworzyć dowolne elewacje i fasady. W środku również możemy wykonać ściany w sposób dowolny bez ograniczeń, tak samo jak w przypadku każdej innej konstrukcji.

Czy warto zdecydować się na konstrukcje wykonane z paneli SIP?

Panele SIP to sprawdzone komponenty o wysokiej izolacyjności, które poza o wiele bardziej przystępną formą nie różnią się znacznie od tradycyjnych rozwiązań. Dodatkowo ich zastosowanie pozwoli nam w szybko i sprawnie postawić wymarzony dom.

Dodaj komentarz