Pościel dla niemowląt – dlaczego nie wszystkie modele będą dobre?

Pościel dla niemowląt – dlaczego nie wszystkie modele będą dobre?

Kiedy szukasz wyprawki dla noworodka, nie sposób pominąć tak ważnej kwestii, jak pościel. Jaki powinien być ten pierwszy komplet dla maluchów, czym musi się charakteryzować i na co zwrócić szczególną uwagę? Przeczytaj poniższy artykuł i skorzystaj z inspirujących i niezwykle praktycznych porad!

Jaki rozmiar pościeli wybrać – dlaczego pościel na wyrost to zły pomysł?

To bardzo ważne aby pościel do łóżeczka dla dzieci była dostosowana do ich wieku. Dla niemowląt nie powinno się kupować zbyt dużej pościeli na wyrost. Należy wybierać modele w najmniejszym rozmiarze, które są przeznaczone dla noworodków. Jeśli kupisz pościel na wyrost, wówczas istnieje ryzyko, że Twoje dziecko zaplącze się w zbyt obszerną pościel. Wtedy łatwo może dojść do przyduszenia lub nawet do śmierci dziecka. Także poduszki dla dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia muszą być płaskie i mieć niewiele wypełnienia. Maluch, który nie umie świadomie zmieniać pozycji ciała, nigdy nie powinien spać na poduszce z grubym wypełnieniem. Do kompletu pościeli nie musisz dokupować poszewek. Pościel dla noworodków nie może mieć guzików i zamków. Gdy decydujesz się jednak na poszewki, wybierz te modele, które mają wszyte zamki od wewnętrznej strony i nie będą powodowały dyskomfortu u niemowlęcia.

Czy tkaniny mają znaczenie – bawełna, bambus a może luksusowy jedwab?

Każda tkanina, która jest przeznaczona na pościel do łóżeczka dla dzieci, powinna charakteryzować się dobrą absorpcją wilgoci oraz przewiewnością. Dla niemowlęcia lepiej jest wybrać cienką kołderkę, w którą maluch się nie zaplącze niż grubą kołdrę. Wówczas, jeżeli obawiasz się, że dziecko zmarznie, trzeba je po prostu cieplej ubrać. Odpowiednie śpioszki, sprawią, że Twojemu dziecku nie będzie zbyt zimno, nawet kiedy się on odkryje. Gdy Twoje dziecko wykazuje dużą nadwrażliwość na dotyk, być może należy ono do grupy dzieci wysoko wrażliwych. Takie maluchy potrzebują wyjątkowej troski. Jedwab jest droższy, ale wykazuje właściwości oddychające i nie podrażnia delikatnej skóry. Jest to tkanina lekka i w pełni naturalna. Sprawdzi się latem i wiosną, kiedy łatwo o przegrzanie dziecka w czasie snu. Bawełna natomiast jest uniwersalna. Charakteryzuje się ona:
-łatwością w usuwaniu zabrudzeń
-można ją prać w wysokich temperaturach i prasować gorącym żelazkiem
-jest miękka
-przewiewna
-dobra na każdą porę roku

Poduszki dla dzieci uszyte z bawełny nie powodują powstawania potówek na główce i szyi, tak jak ma to miejsce w przypadku tkanin w stu procentach syntetycznych. Gdy Twoje dziecko jest alergikiem wybierz włókna bambusowe – nie gromadzą kurzu. Podczas zakupów miej też na uwadze estetykę. Pościel powinna pasować do pozostałych elementów wyposażenia pokoju.

Dodaj komentarz