Ranking kredytów hipotecznych. Kiedy warto z niego skorzystać?

Ranking kredytów hipotecznych. Kiedy warto z niego skorzystać?

Dla wielu z nas kredyt hipoteczny jest najważniejszym zobowiązaniem finansowym, które zaciągamy w swoim życiu. Taka pożyczka umożliwia nam szybszy zakup własnej nieruchomości, na którą samodzielnie musielibyśmy oszczędzać latami.

Do zaciągnięcia kredytu hipotecznego powinniśmy się odpowiednio przygotować. Zanim zaczniemy przeglądać poszczególne oferty kredytów, warto zastanowić się nad tym, jak będziemy (jako klienci) postrzegani przez bank. Ważną kwestią jest także porównywanie dostępnych ofert kredytu – o tym jednak nieco później.

Jak przygotować się na wzięcie kredytu hipotecznego?

Banki dość skrupulatnie sprawdzają klientów, którzy ubiegają się o kredyt hipoteczny. I nic w tym dziwnego, skoro instytucje te chcą zyskać pewność, że odzyskają pożyczone pieniądze. W tym celu banki analizują różne czynniki, które mogą mieć wpływ na nasze potencjalne problemy ze spłatą tak dużego zobowiązania. Właśnie dlatego instytucje te poszukują na nasz temat danych m.in. w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). W BIK-u znajdują się informacje dotyczące historii spłaty naszych zobowiązań – zarówno tych aktualnych, jak i tych spłaconych.

Jeśli nie jesteśmy do końca pewni, co może znajdować się w raporcie BIK-u, to możemy samodzielnie to sprawdzić na stronie Biura Informacji Kredytowej. Znając dokładnie treść takiego raportu, możemy odpowiednio zareagować i uniknąć tym samym otrzymania negatywnej decyzji dotyczącej udzielenia kredytu hipotecznego. W tym celu możemy np. przesłać do banku, w którym mieliśmy problemy z terminową spłatą rat, pismo wycofujące zgodę na przetwarzanie danych osobowych po spłaceniu zobowiązania.

Na naszą zdolność kredytową wpływ mają także inne czynniki. Ważna jest wysokość naszych miesięcznych dochodów, ich źródło, a także miesięczne zobowiązania (związane np. z bieżącymi opłatami i wydatkami). Przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny warto zwrócić uwagę na poszczególne kryteria sprawdzane przez bank i w miarę możliwości popracować nad ich poprawą.

Porównywanie dostępnych ofert – ranking kredytów hipotecznych

Samodzielne znalezienie odpowiedniej oferty kredytu hipotecznego nie jest łatwe. Istnieją jednak pewne ogólnodostępne pomoce, dzięki którym znalezienie dopasowanej oferty kredytu będzie prostsze. Ranking kredytów hipotecznych pozwala na porównanie najważniejszych, z punktu widzenia klienta banku, kryteriów wpływających na atrakcyjność zobowiązania. Zamiast tracić swój cenny czas na analizowanie każdej dostępnej oferty kredytu z osobna, warto skorzystać z rankingu kredytów hipotecznych, który uwzględnia wysokość: RRSO, oprocentowania, prowizji, kwoty kredytu oraz okres kredytowania.

Dodaj komentarz