Chcesz mieć basen w ogrodzie? Dowiedz się, na co musisz być przygotowany.

Chcesz mieć basen w ogrodzie? Dowiedz się, na co musisz być przygotowany.

Chcesz zbudować basen w swoim ogrodzie? A może planujesz budowę domu i przy okazji chcesz wybudować basen? Jeśli na jedno z tych pytań odpowiedziałeś sobie tak, to warto, abyś przeczytał ten artykuł. Dzięki niemu dowiesz się jakich formalności musisz dopełnić, aby nie popaść w kłopoty.
Budowa basenu i domu w tym samym czasie.
Jeśli od zawsze marzyłeś o posiadaniu basenu, a właśnie rozpocząłeś budowę domu, to właśnie teraz jest dobry moment, aby spełnić to marzenie. Dzięki temu, że w trakcie budowy domu zaplanujesz również powstanie basenu, zaoszczędzisz mnóstwo czasu. Podczas składania projektu w Starostwie powiatowym bądź urzędzie miasta wystarczy, że uwzględnisz w nim wymarzony basen. Ograniczy to twoje wizyty w urzędach i ilość papirologii, za którymi raczej nikt nie przepada.
Dom stoi, ale chcesz zbudować basen.
Tutaj sytuacja troszkę się komplikuje. W przypadku kąpieliska domowego, którego powierzchnia będzie mniejsza niż 50 metrów kwadratowych, to wystarczy, że przygotujesz rysunki, w którym oznaczysz miejsce potencjalnego basenu. W dokumentach musisz uwzględnić zakres wykonywanych prac oraz wstępny termin, kiedy się one rozpoczną. Po złożeniu wszystkich papierów możesz rozpocząć budowę, ponieważ nie potrzebujesz zezwolenia, a jedynie jesteś zobowiązany poinformować daną instytucję o swoich planach.
Jeśli jednak zamierzasz wybudować basen większy niż 50 metrów kwadratowych, to musisz poczekać na to, aż otrzymasz zezwolenie na takie przedsięwzięcie. Najpierw musisz jednak złożyć projekt, specjalnie przygotowany, wypełniony wniosek, a także prawo do własności gruntu w odpowiedniej placówce. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z twoim planem i otrzymasz pozwolenie na budowę basenu, to musisz wiedzieć, że ma ono swoją datę ważności. Jeśli nie rozpoczniesz budowy basenu w ciągu 3 lat od wydania pozwolenia, to wszystkie dokumenty będziesz musiał składać od nowa.
Wszelkie wnioski i dokumenty odnośnie do budowy domu, jak i basenu składasz w jednej z dwóch instytucji. Wszystko zależy od tego, gdzie mieszkasz. Jeśli jest to miasto na prawach powiatu, to dokumenty składasz w Urzędzie Miasta, w innym wypadku wszystko załatwisz w Starostwie powiatowym. Ponadto musisz wiedzieć, że rysunki, które przedstawiasz jako podstawę do budowy basenu, nie mogą być wykonane przez kogokolwiek. Takie szkice wykonuje osoba ze specjalnymi uprawnieniami budowlanymi.

Jak widzisz, załatwienie pozwolenia na budowę basenu nie jest skomplikowanym procesem. Jednak będziesz musiał przebrnąć przez wszystkie ww. etapy. Jeśli tego nie zrobisz i wybudujesz basen bez potrzebnych dokumentów, to czeka cię kara pieniężna, albo zostaniesz zmuszony do rozebrania nowopowstałego kąpieliska.

Dodaj komentarz