Jak pozyskać pieniądze na zakup pierwszego mieszkania?

Jak pozyskać pieniądze na zakup pierwszego mieszkania?

Młode osoby, które dążą do osiągnięcia życiowej stabilizacji, często gorączkowo zastanawiają się co zrobić, by pozyskać pieniądze na kupienie swojego pierwszego mieszkania. Ceny nieruchomości mieszkaniowych są obecnie znaczące, a biorąc pod uwagę zarobki dostępne dla ludzi młodych, nie jest łatwo kupić mieszkanie w dobrej lokalizacji.

Mieszkanie na kredyt hipoteczny

Zdecydowanie największe część ludzi młodych decyduje się swoje pierwsze mieszkanie finansować z pomocą kredytu hipotecznego. Robią tak oczywiście wszyscy ci, którzy w ogóle mają możliwość taki kredyt uzyskać. Niezbędnym warunkiem jest posiadanie stabilnego zatrudnienia. Bank zanim wyda decyzję na temat udzielenia kredytu przeprowadzi badanie zdolności kredytowej. Potencjalni klienci będą więc wnikliwie weryfikowani. Sprawdza się historię kredytową danej osoby po to, by dowiedzieć się, czy w przeszłości miała jakieś kredyty i spłacała je w terminie. Właśnie z tego względu, na czas starania się o kredyt hipoteczny dobrze jest pozamykać niepotrzebne karty kredytowe. Bank zanim udzieli kredytu hipotecznego, będzie się szczególnie wnikliwie przyglądał sytuacji osobistej danej osoby. Bardzo ważna jest jej pozycja zawodowa. Banki najchętniej widzą klientów którzy, pracują długo w jednym miejscu, w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony i mają w miarę wysokie zarobki. Bank będzie pytał także o stan cywilny, ilość osób na utrzymaniu i przewidywane rachunki mieszkaniowe. Aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego dobrze jest mieć uzbierany wkład własny. Mimo wszystko, bardzo trudno jest podjąć taką decyzję o zaciągnięciu wieloletniego kredytu, bo jest to duże zobowiązanie na długi czas.

Praca za granicą

W ostatnich latach wiele młodych osób wyemigrowało za granicę po to, aby tam, korzystając z wyższych zarobków w miarę szybko zarobić na mieszkanie, które będzie można kupić za gotówkę. Osoby takie na kierunek pracy zarobkowej wybierają zwykle Wielką Brytanię, Irlandię, Niemcy czy Norwegię. Gdy do pracy za granicę wyjedzie para młodych osób to zwykle przez okres kilku lat, udaje im się zebrać pieniądze po to, by w Polsce kupić już gotowe mieszkanie.

Budownictwo społeczne

Osoby, które nie zarabiają wystarczająco dużo oraz nie mają możliwości wyjazdu za granicę do pracy muszę poszukać innych opcji, które pozwolą im znaleźć się w posiadaniu własnego mieszkania. Odpowiedzią na to jest budownictwo społeczne czyli mieszkania, które są zbudowane z dopłatami rządowymi a ich przeznaczenie polega na tym, że można je wynajmować w okresie wieloletnim. Zwykle równolegle można także próbować dojść do własności takiego mieszkania, po preferencyjnych cenach.

Dodaj komentarz