Planowanie funkcjonalnej kuchni

Kuchnia to dla wielu serce domu, w którym skumulowane jest życie domowników. Jak sprawić, by była funkcjonalna?

Stół do jadalni

Jeśli posiadamy duże i przestronne pomieszczenie, poza samymi kuchennymi meblami oraz sprzętem AGD, warto wstawić również stół jadalniany na odpowiednią liczbę miejsc. Jeśli przyjmujemy często gości, dobrym pomysłem jest zakupienie rozkładanego wariantu.

Wbrew pozorom, mała lub średnia przestrzeń nie musi nas ograniczać. Świetnym sposobem może okazać się zainwestowanie w konsolę, która ma możliwość rozkładania jej do stołu o różnych rozmiarach. Do tego polecamy zaopatrzenie się w składane krzesła, zajmujące mało miejsca podczas ich nieużytkowania.

Miejsce do przyrządzania posiłków

Planując kuchnię, zalecamy zorganizowanie aneksu w taki sposób, by powierzchnia blatu była jak największa. Pozwoli to na wygodne przyrządzanie jedzenia oraz manewrowanie sprzętami kuchennymi bez potrzeby nieustannego przestawiania produktów, by zrobić sobie miejsce. Jeśli powierzchnia oraz finanse nam pozwalają, warto zastanowić się nad kuchenną wyspą, która znacznie poszerzy miejsce blatu. Ponadto zastanówmy się i zmierzmy, na jakiej wysokości powinien znaleźć się blat, żeby gotowanie przy nim było dla nas wygodne, bez ciągłego nachylania się.

Sprzęty AGD

Obecna oferta urządzeń przydatnych do kuchni kusi różnorodnością. Posiadając instalację gazową, zalecamy zakup kuchenki bądź płyty gazowej z montażem kuchenki elektrycznej. Jeżeli jednak nie posiadamy źródła paliwa, najlepiej wybrać kuchenkę elektryczną.

Zmywarka, początkowo uważana za luksus oraz fanaberię, w dzisiejszych czasach jest wręcz standardowym wyposażeniem kuchni, ograniczając zużycie wody oraz minimalizując czas spędzony na ręcznym myciu naczyń.

Rodzaj i wielkość lodówki również mają znaczenie. Mieszkając w pojedynkę lub we dwoje, wystarczy standardowa lodówka o pojemności do 300 litrów z jednodrzwiową zamrażarką. Dla gospodarstwa z wieloma domownikami zalecamy lodówki dwudrzwiowe (side by side), posiadające więcej miejsca na produkty.

Szafki kuchenne

Dobrym rozwiązaniem jest zamówienie kuchni na wymiar z możliwością wybrania ilości szafek, półek, szuflad oraz ich głębokości. Najważniejszą cechą, którą warto kierować się przy wyborze mebli, jest funkcjonalność. Świetnie sprawdzą się szuflady oraz kosze cargo — zastosowanie ich zwiększy pojemność oraz pomoże zachować ład w dolnych szafkach.

Z kolei w wiszących pomyślmy pod kątem trzymania przydatnych oraz często używanych naczyń, urządzeń i produktów. Poprzez umiejscowienie rzeczy, po które najczęściej sięgamy na wysokości wzroku, znacznie łatwiej i w krótszym czasie odnajdziemy to, co aktualnie będzie nam potrzebne.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi aranżacja kuchni przebiegnie dużo sprawniej, a codzienne jej użytkowanie stanie się dla Państwa przyjemnością!

Dodaj komentarz