Rolety rzymskie – podstawowe parametry dostępne w sprzedaży

Rolety rzymskie cieszą się coraz większą popularnością. I nic w tym dziwnego, skoro prezentują się bardzo elegancko w każdym wnętrzu. Rolety sprawdzą się idealnie w sypialni, dziecięcym pokoju, salonie, a nawet w kuchni. Rolety rzymskie są postrzegane jako dużo lepsza alternatywa dla zwykłych rolet, ponieważ są one bardziej funkcjonalne, a przy tym zapewniają dużo lepsze zaciemnienie pomieszczeń.

Na tym jednak nie kończą się zalety rolet rzymskich. Różnorodność wzorów, kolorów, materiału, z jakiego zostały wykonane, a także innych parametrów sprawia, że w roletach możemy przebierać bez końca. Na jakie parametry warto zwracać uwagę podczas zakupu tego typu osłony okiennej? O tym dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy!

Rodzaj materiału, z którego uszyto roletę, ma znaczenie!

Niektórym osobom wydaje się, że materiał, z którego zostanie uszyta roleta rzymska, nie ma większego znaczenia. Takie myślenie wynika z przeświadczenia, że każda roleta jest praktycznie taka sama, a jedyna różnica wynika z jej koloru. Otóż nie. Postawmy sobie sprawę jasno – rolety rzymskie są szyte zarówno z materiałów syntetycznych, jak i również naturalnych (najczęściej bawełny i lnu). Ze względu na dużo większą odporność – zwłaszcza na szkodliwe promieniowanie UV – zaleca się kupowanie rolet rzymskich z tkanin typu PES (polieterosulfonu). To dlatego, że akurat ten materiał nie gniecie się tak łatwo, a narażony na słońce np. z południowej strony budynku, nie traci koloru. Co więcej, tkaniny PES są dość sztywne i odporne na pranie mechaniczne. Zatem w razie ich zabrudzenia można je szybko wyprać w pralce, a następnie wyprasować.

Jeżeli już mowa o materiale i tkaninach używanych do rolet rzymskich, warto także pamiętać o podstawowym podziale rolet. Podział dotyczy stopnia przezroczystości i zaciemnienia. Jeśli więc mamy konkretne wymagania co do ilości wpadającego światła z zewnątrz do naszego mieszkania – to wybór rolety warto rozpatrywać właśnie w kryteriach przepuszczalności światła. Najczęściej rolety rzymskie dzieli się na:

  • Zaciemniające – polecane do sypialni, w której zostaje zapewniona bezpieczna i zarazem intymna ciemność, sprzyjająca zdrowemu snowi;
  • Półprzezroczyste – sprawdzające się w większości pomieszczeń. Roleta pozwala na optymalne dotarcie promieni słonecznych oraz ich rozproszenie, dające idealny poziom oświetlenia pomieszczenia;
  • Przezroczyste – najcieńsze rolety, które na pierwszy rzut oka mogą przypominać firanę. Niestety, nie zapewniają one skuteczniej ochrony przed kłującymi po oczach promieniami słonecznymi.

Mechanizmy stosowane w roletach rzymskich

Dostępna różnorodność rolet rzymskich nie kończy się jednak wyłącznie na gatunku wykorzystanego materiału. Podczas kupowania osłony okiennej w takim stylu możemy także zadecydować o mechanizmie sterującym roletą. Dwa najpopularniejsze mechanizmy to sznurkowy i łańcuszkowy (koralikowy). Ze względu na praktyczność, to właśnie mechanizm łańcuszkowy jest najczęściej wybieranym.

Również kwestia montażu daje nam większe pole do manewru. To dlatego, że rolety rzymskie możemy montować do ściany lub sufitu (tzw. montaż inwazyjny) lub bezpośrednio do okna (montaż bezinwazyjny).

Dodaj komentarz