Wentylacja Kraków. Zalety wentylacji z odzyskiem ciepła 

Wentylacja Kraków. Zalety wentylacji z odzyskiem ciepła 

Koszty wytwarzania energii stale rosną. Wraz z tym wzrasta cena ogrzewania domu. Z tego względu nowe nieruchomości budowane są bardzo szczelnie, jednak w takich miejscach tradycyjna wentylacja grawitacyjna nie spełnia swoich zadań. Dlatego też coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się instalacja wentylacji mechanicznej, która pozwala na odzyskiwanie ciepła. Jak działa wentylacja rekuperacyjna i czy warto w nią inwestować? 

Wentylacja z odzyskaniem ciepła – co to jest?

Podstawowym zadaniem wentylacji mechanicznej jest wymuszanie przepływu powietrza. Instalacja usuwa zużyte powietrze i doprowadza do wnętrza świeże. Tego typu wentylacja najlepiej sprawdza się w energooszczędnych domach, które mają uszczelnione drzwi oraz okna. Dodatkową zaletą instalacji jest odzyskiwanie ciepła. Jak działa ten system? Powietrze, które napływa do wnętrza, jest ogrzewane ciepłem z powietrza usuwanego. Dzięki tej wymianie ograniczona jest utrata ciepła z pomieszczeń, a ogrzewanie generuje niższe koszty

Co ważne, wentylacja mechaniczna nie jest zależna od warunków atmosferycznych. Dzięki temu, że wymusza stały przepływ powietrza, pozwala na zapobiegnięcie zawilgocenia pomieszczenia i powstawaniu grzyba oraz pleśni. Interesuje Cię oferta zainstalowania energooszczędnej wentylacji? Zobacz, wentylacja Kraków i postaw na lepsze powietrze w swoim domu. 

Wentylacja Kraków – zalety instalacji 

Największą zaletą wentylacji mechanicznej jest to, że zapewnia stały przepływ powietrza, niezależnie od warunków pogodowych.  Instalacja jest niezawodna i sprawdza się dużo lepiej od wentylacji grawitacyjnej. Ta druga nie pozwala na kontrolę procesu wymiany powietrza. Latem praktycznie nie działa, natomiast zimą powoduje duże straty ciepła. Montując wentylację mechaniczną, unikniemy tego problemu.

Co więcej, regularna wymiana powietrza w pomieszczeniu zapobiega zawilgoceniu mieszkania. Dzięki temu możemy uniknąć grzyba oraz pleśni na ścianach, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wentylacja mechaniczna skutecznie osusza powietrze i utrzymuje odpowiedni mikroklimat w mieszkaniu. Dużą zaletą instalacji tego typu jest też filtracja powietrza. Do mieszkania dostaje się czyste powietrze, pozbawione kurzu i pyłów z zewnątrz. Niektórzy wśród zalet wentylacji mechanicznej wymieniają także fakt, że nie trzeba wietrzyć pomieszczenia. Dzięki temu do domu nie dostają się hałasy z zewnątrz. Jednak dużo większym atutem jest ogrzewanie powietrza, co pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy na energii potrzebnej do ogrzania domu.  

Dodaj komentarz