Sprzedaż nieruchomości – na co zwróci uwagę potencjalny nabywca?

Sprzedaż nieruchomości – na co zwróci uwagę potencjalny nabywca?

Mieszkanie lub dom na rynku wtórnym stwarza ogromne możliwości, jednak istnieją czynniki, które warunkują atrakcyjność oferty. Zdarza się, że posiadając mieszkanie na sprzedaż, wybieramy współpracę z biurem nieruchomości, które zajmuje się kwestiami formalnymi oraz umawianiem spotkań z osobami, zainteresowanymi zakupem. Coraz częściej jednak rezygnujemy z udziału pośredników w transakcji sprzedaży, korzystając z wcześniejszego doświadczenia oraz wiedzy, zaczerpniętej w sieci lub u notariusza. Unikamy prowizji dla pośrednika, jednak kupujący może obawiać się procedur, które należy przejść samodzielnie, zwłaszcza, jeśli mieszkanie lub dom są obciążone hipoteką. Bez względu na to, czy skorzystamy z oferty biur nieruchomości, zamieszczając w ich bazach swoją ofertę, czy też zechcemy samodzielnie przejść przez proces sprzedaży, nieruchomości muszą być odpowiednio przygotowane, aby drobne niedoskonałości nie wpłynęły na znaczne obniżenie wartości.

Przygotowanie do sprzedaży zamieszkałej nieruchomości

Nieruchomość zamieszkała jest użytkowana na co dzień, co jest plusem pod względem temperatury, panującej wewnątrz oraz możliwości wizualnej interpretacji wnętrz z obecnie używanymi meblami. Kupujący na wstępie określi, co może zmieścić się w danym pomieszczeniu oraz jakie są możliwości aranżacyjne. Wykonując zdjęcia nieruchomości zamieszkałej, warto zwrócić uwagę, aby na fotografiach nie było przedmiotów osobistych lub codziennego użytku obecnych lokatorów. Zdjęcia eksponują to, co na co dzień jest niedostrzegalne, dlatego przed ich wykonaniem warto zrobić porządki, zadbać o ład i atrakcyjną ekspozycję. Nie należy umieszczać dużej ilości dekoracji i bibelotów, które optycznie przytłoczą zdjęcia.

Mieszkanie lub dom niezamieszkałe

W mieszkaniu, które stoi puste, warto usunąć niepotrzebne meble i przedmioty oraz odświeżyć wnętrze. Jeśli jest możliwość, przed sprzedażą warto zainwestować w drobny remont, który podniesie wartość mieszkania. Ściany w starych tapetach nie wyglądają gustownie, natomiast z świeżo położoną gładzią gipsową, zdecydowanie korzystniej. Łazienka to duży koszt inwestycyjny, dlatego jeśli nie ma możliwości wykonania jej w odpowiednim standardzie, można zadbać o usunięcie starych sprzętów i przygotowanie instalacji oraz ścian do dowolnej aranżacji przyszłego właściciela. Kupujący będzie chciał znać dokładne koszty utrzymania nieruchomości, dlatego warto przygotować się pod tym kątem, pobierając online, u zarządcy lub w spółdzielni szczegółowy rozpis miesięcznych opłat.

1 Comment

Dodaj komentarz