Stal nierdzewna – co warto o niej wiedzieć?

Na co dzień wiele osób nie zdaje sobie sprawy z licznych udogodnień, z których możemy korzystać dzięki nowoczesnej technologii. Mowa, chociażby o stali nierdzewnej i wielu produktach, które powstają właśnie z tego materiału. Swoje zastosowanie znajduje on w przemyśle, budownictwie oraz w gospodarstwie domowym. Stal nierdzewną można spotkać niemal wszędzie i bardzo możliwe, że nawet w tej chwili masz obok siebie przedmioty wykonane z tego surowca. Zobacz, co warto wiedzieć o stali nierdzewnej http://polmet-grudziadz.pl/ i czy rzeczywiście nie ma możliwości, aby ten materiał korodował.

Czym jest stal nierdzewna?

Wbrew pozorom stal nierdzewna wcale nie jest najnowszym wynalazkiem. Odkryto ją mniej więcej 100 lat temu, więc od jej debiutu minęło już całkiem sporo czasu. Mimo to powszechnie stosuje się ją dopiero od kilkunastu lat, a wcześniej mało kto myślał o tym, aby wykorzystywać ją w budownictwie czy architekturze mimo jej zalet. Do stali nierdzewnych zalicza się stopy żelaza, które mają zawartość co najmniej 11% chromu. To właśnie chrom odpowiada za właściwości antykorozyjne stali. Dzięki domieszce tego pierwiastka wytwarza się warstwa, która powstrzymuje korozję oraz jej narastanie na stalowym elemencie.

Stal nierdzewna została doceniona nie tylko za swoje właściwości antykorozyjne, ale także za praktyczność oraz elegancję. Ze stali nierdzewnej powstaje wiele różnorodnych elementów, które wykorzystuje się w nowoczesnych budynkach. Produkuje się z niej m. in. windy, schody i balustrady. Architekci wnętrz wykorzystują ją podczas projektowania domów i mieszkań i chętnie łączą ze szkłem lub drewnem. Stal nierdzewna nabiera wtedy bardzo szlachetnego wyglądu, a do tego jest bardzo wytrzymała, dzięki czemu można cieszyć się taką aranżacją przez długie lata. Materiał ten wykorzystują również producenci różnorodnych sprzętów AGD.

Jakie elementy można produkować ze stali nierdzewnej?

Ze stali nierdzewnej można produkować armaturę, blachę, profile, rury i pręty. Hurtownia stali w Grudziądzu oferuje wyroby hutnicze najwyższej jakości, które mają szerokie zastosowanie. Zaletą stali nierdzewnej jest to, że bardzo łatwo podlega ona recyclingowi. Ponad połowę stali nierdzewnej wytwarza się z odzysku wcześniej użytych elementów. Dla środowiska naturalnego jest to bardzo dobra wiadomość.

Czy stal nierdzewna rzeczywiście jest odporna na korozję?

Nazwa „stal nierdzewna” może jednoznacznie wskazywać na to, że materiał ten jest całkowicie odporny na korozję. Niestety tak nie jest, a na powierzchni tego materiału niekiedy może pojawić się nieestetyczna rdza, która obniża trwałość danego przedmiotu. Powstawanie rdzy na stali nierdzewnej ma związek z nieprzestrzeganiem zasad użytkowania tego materiału. Zazwyczaj jest to więc wina osoby, która eksploatuje na co dzień przedmiot wykonany ze stali nierdzewnej. Najgorszy wpływ na stal nierdzewną ma żelazo. Obrabiając stal nierdzewną, nie można używać narzędzi, którymi wcześniej pracowano na stali czarnej. Oba te materiały całkowicie nie powinny mieć ze sobą styczności ani w transporcie, ani przy montażu.

Montując przedmioty ze stali nierdzewnej, należy do tego używać śrub wykonanych z tego samego materiału. Na stal nierdzewną niekorzystnie wpływa również czyszczenie środkami chemicznymi, które zawierają chlor. Niewłaściwa konstrukcja budynku, która ma szczeliny lub znajduje się w miejscu z mocno zanieczyszczonym powietrzem, także jest narażona na korozje. Nie należy jednak rezygnować z użycia tego surowca, jeśli jest to możliwe, ponieważ odpowiednio konserwowana stal nierdzewna jest materiałem o niezwykłej trwałości.

Dodaj komentarz