Sznurek jutowy pakowy – kiedy może się przydać?

Sznurek jutowy pakowy – kiedy może się przydać?

Sznurek pakowy jutowy to jedna z najcieńszych lin jutowych. Te są bardzo popularne ze względu na swoją wytrzymałość, ale również właściwości i estetykę, ponieważ są bardzo często wykorzystywane przy dekoracjach. Sznurek pakowy jutowy, jak sama nazwa nam podpowiada, jest używany przede wszystkim do pakowania, jednak nie tylko.

Właściwości sznurka pakowego jutowego

Zacznijmy od tego, że sznurek wykonany jest z juty – materiału pochodzenia roślinnego, który nie występuje w Polsce. Jutę sprowadzamy przede wszystkim z krajów, gdzie panuje znacznie cieplejszy klimat – głównie z Bangladeszu i Pakistanu.

Dzięki temu, że materiał ten jest pochodzenia roślinnego, nie ma najmniejszego problemu z jego przyjaznością dla środowiska. Sznurek jest całkowicie biodegradowalny, więc po jego zużyciu nie trzeba się martwić o to, że będzie stanowił negatywny element dla środowiska. W XXI wieku jest to kluczowe, ponieważ nie tylko przedsiębiorcy, ale również klienci, kupując swoje produkty, coraz częściej zwracają uwagę na ekologię i ochronę środowiska.

Atutem sznurka jutowego jest odporność na czynniki atmosferyczne (niestraszna mu wilgoć, promieniowanie UV i różne temperatury). Sam sznurek również nie gnije od wilgoci, jest odporny na ścieranie i uszkodzenia, dlatego świetnie nadaje się do wszelkiego rodzaju pakowania i przygotowywania dekoracji.

Zastosowanie sznurka pakowego jutowego

Już sama nazwa mówi, że sznurek pakowy jutowe służy przede wszystkim do pakowania. Liny jutowe mogą występować w różnych grubościach i służyć nawet do cumowania statków, jednak sznurek pakowy to jeden z najcieńszych rodzajów spośród lin i sznurków jutowych. Dzięki temu, że jest bardzo mocny i wytrzymały możemy pakować w niego wszelkie paczki, prezenty, obwiązywać pakunki i wiele innych. Wszelkie paczki opakowane sznurkiem jutowym to jednak nie tylko mocne zabezpieczenie, by zawartość nie wypadła poza paczkę, ale również elegancka ozdoba. Dlatego też sznurek pakowy jutowy po prostu używa się przy wzornictwie i dekoracjach, szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia. To właśnie w tym okresie najchętniej wykorzystujemy sznurki jutowe, które nadają prezentom i wszelkich dekoracjom piękny klimat świąt.

Oprócz codziennych pakunków i dekoracji naturalny sznurek jutowy możemy wykorzystywać również w budownictwie. Ze względu na swoją wytrzymałość wiele osób związanych z budowlanką wykorzystuje sznurek do związania elementów czy owijania kabli. Bardzo często przy pracach remontowych sznurków jutowych używa się do wykańczania elementów – np. ram luster czy wieszania dekoracji.

Innym ciekawym zastosowaniem jest obwiązywanie sznurkiem jutowym wszelkich dokumentów podlegających archiwizacji, ponieważ sznurek jutowy wytrzymuje długi czas i zabezpiecza dokumenty przed rozsypaniem. Dzięki wytrzymałości sznurka nie jest mu straszna duża waga dokumentów czy nacisk na sznurek, który mógłby grozić zerwaniem.

Prawda jest taka, że sznurek jutowy ma tak szerokie zastosowanie, że ogranicza nas jedynie wyobraźnia. Możemy go wykorzystać w każdego rodzaju wzornictwie, ale również do codziennych prac w domu.

Dodaj komentarz