Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny – jak ją zwiększyć?

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny – jak ją zwiększyć?

Wiele osób marzy o własnym mieszkaniu. Niestety jego zakup często jest poza zakresem posiadanych przez nas oszczędności. Rozwiązaniem, dzięki któremu mieszkanie jest o krok od nas, może być kredyt hipoteczny. Wiąże się on jednak z określonymi wymaganiami, jakie stawia przed nami bank. Jednym z nich jest posiadanie przez nas określonej zdolności kredytowej, bez której pożyczka nie zostanie nam udzielona.

Zdolność kredytowa a kredyt hipoteczny

Zdarza się jednak, że udając się do banku, możemy usłyszeć, że nasza zdolność kredytowa nie wystarczy do zakupu mieszkania, o którym marzyliśmy. Możemy zadać sobie pytanie, w jaki sposób możemy ją podnieść, zanim udamy się do banku. Kwotę, którą jesteśmy w stanie pożyczyć, obliczymy w kalkulatorach dostępnych w rankingach takich jak ten: www.darmopozyczka.pl/kredyt-hipoteczny-ranking

mieszkanie na kredyt - udzielony na podstawie zdolności kredytowej

Jak zwiększyć szansę na kredyt mieszkaniowy?

Zdarza się, że posiadamy na swoim koncie niewielkie pożyczki czy kredyty, które nie obciążają naszego budżetu. Niestety, nawet jeśli są to niewielkie miesięczne kwoty, mogą być przeszkodą w przyznaniu kredytu mieszkaniowego przez bank. Warto więc zadbać o to, by spłacić wszystkie zobowiązania, zanim przystąpimy do składania wniosku o kredyt hipoteczny.

(Nie)zbędna karta kredytowa

Wiele osób posiada kartę kredytową, jako zabezpieczenie na „trudne czasy”. Jej posiadanie ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Niestety, analitycy decydujący o przyznaniu kredytu hipotecznego, są zdecydowanie w tej drugiej grupie. Zanim przystąpimy do składania wniosku o kredyt, należałoby spłacić wszystkie karty kredytowe i zrezygnować z ich posiadania. Z pewnością poprawi to naszą zdolność kredytową w oczach banku.

Zmniejszenie kosztów życia i działalności

Jest to punkt zdecydowanie długoterminowy. Jeśli źródłem twojego dochodu jest własna działalność gospodarcza, przyjrzyj się kosztom jej prowadzenia. Warto zastanowić się, czy nie są one zbyt duże i czy nie można ich zredukować? Bank zdecydowanie spojrzy na nas łaskawszym okiem, jeśli zmniejszymy kwoty wydawanych pieniędzy.

Poszukiwanie dodatkowego dochodu – dodatkowe zabezpieczenie spłaty rat

Jeśli już od dawna planujesz znalezienie dodatkowej pracy lub zmianę obecnej, myśl o kredycie może być dobrą motywacją. Większe dochody znacząco poprawią naszą sytuację kredytową i mogą ułatwić otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Warto rozważyć dostępne oferty pracy i zastanowić się, czy nie uda nam się znaleźć takiej, która zapewni nam wysokie dochody.

Wzięcie kredytu z inną osobą

Jeżeli pomimo zastosowania powyższych rad, nasza zdolność kredytowa dalej nie jest zbyt wysoka, możemy rozważyć wzięcie kredytu z inną osobą. Często nasi rodzice czy rodzeństwo bardzo chcą pomóc nam w zakupie mieszkania. Warto rozważyć, czy ich dochody nie poprawią naszej sytuacji finansowej w oczach banku. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, propozycja ta jest z pewnością warta uwagi.

Ocena zdolności finansowej wielu osobom spędza sen z powiek. Myśląc z wyprzedzeniem o zakupie mieszkania na kredyt hipoteczny, możemy poprawić swoją sytuację i zmniejszyć ryzyko nieprzyznania kredytu. Dzięki temu marzenie o własnym mieszkaniu będzie coraz bliższe spełnienia! Jak powszechnie wiadomo, kredyty i pożyczki bez zdolności kredytowej nie istnieją, dlatego zadbajmy o jak najlepszą jej ocenę.

Dodaj komentarz