Budowa domu jednorodzinnego – Od czego zacząć ?

Budowa domu jednorodzinnego to proces, który może trwać wiele miesięcy i pochłania bardzo dużo pieniędzy. Nie należy się jednak zniechęcać i zawalczyć o stworzenie własnego miejsca na ziemi. Jak krok po kroku rozpocząć budowę domu i od jakich formalności trzeba zacząć? Odpowiadamy.

Budowa domu jednorodzinnego – Status działki

Od tego zależy jaki typ budynku będziemy mogli wybudować na swojej ziemi. Zanim więc zakupisz działkę, zastanów się dokładnie nad tym, jaki rodzaj domu chcesz zbudować i według tego wybieraj odpowiedni teren. Zapoznaj się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP). Znajdziesz tam informacje na temat przeznaczenia użytkowego danej działki i tego, co możesz na niej postawić. Jest to dokument, który jest cennym źródłem informacji na temat tego, jaki plan budowy powinniśmy wybrać i jak powinien wyglądać nasz przyszły dom.

Budowa domu jednorodzinnego – Księga wieczysta

Zanim podpiszesz umowę dotyczącą kupna gruntu, koniecznie przeanalizuj księgi wieczyste nieruchomości. Znajdziesz tam informacje na temat tego kto i w jakim stopniu jest właścicielem ziemi, a także czy posiada jakieś obciążenia skarbowe lub kredytowe. Nie należy tego bagatelizować i jeśli nie znamy się na temacie, to warto zatrudnić prawnika, który przeanalizuje księgi i powie nam czy warto kupić daną ziemię i czy jest ona obciążona jakimiś nieprawidłowościami.

Budowa domu jednorodzinnego – Projekt

Po zapoznaniu się z MPZP i wzięciu pod uwagę informacji w nim zawartym przyszedł czas na wybór projektu domu. Budowa domu jednorodzinnego wiąże się z koniecznością zakupu projektu i dokładnym jego zrealizowaniu. Możesz wybierać spośród tańszych projektów powtarzalnych lub jeśli jesteś bardziej wymagający, możesz zdecydować się na nieco droższy projekt indywidualny. W tym celu musisz wynająć zawodowego architekta, który weźmie pod uwagę Twoje potrzeby i na ich podstawie stworzy projekt budynku, który można wcielić w życie.

Budowa domu jednorodzinnego – zgłoszenie budowy

Jakiś czas temu każdy, kto chciał zbudować dom, musiał starać się o pozwolenie na budowę. Od 2015 roku dzięki nowelizacji ustawy o prawie budowlanym wszystkie wolnostojące jednorodzinne budynki, których obszar nie wykracza poza granice działki, można budować na podstawie zgłoszenia zamiaru budowy. Jest to bardzo pozytywna zmiana i ułatwia inwestorowi rozpoczęcie budowy.

Budowa domu jednorodzinnego – Kierownik budowy

Budowa domu jednorodzinnego to przedsięwzięcie, które nie odbyłoby się bez sztabu fachowców takich jak m.in. kierownik budowy. Jest to osoba uprawniona do sprawowania nadzoru nad budową i bez niej nie może zostać postawiony budynek. Zadbaj o to, aby była to osoba kompetentna, która odpowiednio zajmie się kierowaniem prac budowlanych. Budowa domu jednorodzinnego

Sprawdź też jakie narzędzia stosować w budownictwie: http://www.agatec.pl/narzedzia/narzedzia-pomiarowe/

Dodaj komentarz