Narzędzia pomiarowe – wszystko co musisz wiedzieć o miarach


Narzędzia pomiarowe używane podczas pracy na budowie mogą znacznie ją przyśpieszyć i usprawnić. Tak jak w przypadku fotografa może to być statyw czy blenda, tak w przypadku budowlańca będzie to zestaw składający się np. z poziomicy, suwmiarki czy miary. Zakres narzędzi niezbędnych na budowie jest oczywiście o wiele większy jednak dziś przyjrzymy się podstawowemu narzędziu pomiarowemu, jakim jest miara.

Narzędzia pomiarowe niezbędne w budownictwie – miara

Podczas remontu mieszkania bądź budowy domu nie obejdzie się bez narzędzi pomiarowych. Pozwalają one postępować zgodnie z projektem i miarami, które są w nim podane. Można je kupić w profesjonalnych hurtowniach budowlanych lub ogólno dostępnych sklepach z materiałami i narzędziami budowlanymi. Każdy profesjonalny budowlaniec powinien mieć miarę, która niezbędna jest do mierzenia odległości.

Rodzaje miar

Podstawowym narzędziem, bez którego ani rusz na budowie jest oczywiście miara. Każdy z nas doskonale wie, jak działa i jak korzystać z niej w poprawny sposób. Na rynku dostępnych jest wiele jej rodzai, które można dobierać według własnych preferencji.

Miara zwijana

Najwygodniejsza i najbardziej kompaktowa będzie miara zwijana, którą można zawsze mieć pod ręką, chowając ją np. do kieszeni. Może mieć skalę długości zaczynającą się od kilku centymetrów do nawet kilkudziesięciu metrów. Mając tak szeroki wybór z łatwością każdy znajdzie taką, która jest mu potrzebna. Wystarczy, że złapiemy początek miary i zaczniemy ją wyciągać z pudełka, w którym jest zwinięta. Większość miar posiada też blokady, dzięki, którym można zatrzymać miarę w momencie, w którym akurat potrzebujemy.

Taśma miernicza

Jeśli musisz zmierzyć większe odległości, zwykła zwijana miara może już nie wystarczyć i niezbędna może okazać się taśma miernicza, która może mierzyć nawet 100 metrów. Możesz jej używać zarówno podczas wykonywania pomiarów wewnątrz, jak i na zewnątrz. Taśma miernicza powinna wyróżniać się wytrzymałością, ponieważ jest to narzędzie, które ma nam posłużyć jak najlepiej przez długi czas.

Koło pomiarowe

Jeśli zależy Ci na narzędziu, które będzie mierzyć długość zarówno w prostej linii, jak i po łuku to koniecznie zaopatrz się wkoło pomiarowe. Narzędzie to nie ma limitu odległości, jaką maksymalnie może zmierzyć i posiada licznik, który można resetować. Koła używa się zazwyczaj na większych obszarach i ma swoje specjalne zastosowanie, które niekoniecznie sprawdzi się na małych budowach.

Suwmiarka

Narzędzia pomiarowe takie jak suwmiarka możemy użyć do mierzenia z dużą dokładnością nawet najmniejszych elementów. Można nią mierzyć średnice śrubek i rur, a także innych przedmiotów w kształcie koła. Decydując się na zakup tego narzędzia pomiarowego, należy zwrócić szczególną uwagę na materiał, z którego został on wykonany. Wybieraj suwmiarki wykonane z wytrzymałych materiałów, które odporne są na korozje i uszkodzenia mechaniczne.

1 Comment

Dodaj komentarz