Rachunki za wodę wydają się nieustannie rosnąć i stanowią już bardzo poważną pozycję w domowym budżecie. Dlatego coraz więcej osób szuka oszczędności właśnie w ilości zużywanej wody. Pytanie tylko w jaki sposób uzyskać mniejsze zużycie? Czy oznacza to rzadsze odkręcanie kurków? Niekoniecznie!
Baterie nowej generacji
W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o instalację nowoczesnych baterii, które w dużym stopniu wspomogą nasze działania zmierzające ku oszczędności wody. Na rynku dostępne są już specjalne baterie wyposażone w przycisk EKO. Ogranicza on przepływ wody do 5-7 l/min. To blisko 50% mniej niż w przypadku standardowych baterii. Kolejnym przydatnym elementem jest ogranicznik wypływu wody. Jego działanie polega na zablokowaniu głowicy tak, abyśmy mogli poruszać nią tylko w ograniczonym zakresie. W ten sposób ogranicznik redukuje ilość zużywanej wody o blisko 40%.
Nasza bateria może być także wyposażona we wkład regulacyjny. Posiada on stopniowe ustawianie intensywności strumienia wody. Dzięki temu możemy zmniejszyć zużycie wody oraz energii o 50%. Przy podnoszeniu uchwytu regulacji strumienia wody na poziomie 5 l/min wyczuwalny jest opór. Dla użytkownika jest to sygnał, że doszedł do granicy optymalnego zużycia wody.
Kupując baterię warto zainwestować w model jednouchwytowy. Zastosowane w nim mieszacze wody ciepłej i zimnej pomogą nam uzyskać oszczędności na poziomie 30%.
„Oszczędny” sprzęt AGD
Niemniej istotną rolę od baterii pełni także sprzęt AGD. Podczas zmywania ręcznego zużywamy od 50 do 100 litrów wody. Kupując tradycyjną zmywarkę możemy liczyć na redukcję tej wartości nawet do 15 litrów. A mówimy tutaj o zaledwie jednym cyklu zmywania. Jeżeli myjemy naczynia dwa razy dziennie, to dzięki zmywarce możemy zaoszczędzić nawet 150 litrów wody. Najnowocześniejsze urządzenia redukują ilość potrzebnej wody do zaledwie 7 litrów. Co istotne nie ma to negatywnego odbicia na jakości pracy zmywarki.
Z pewnością warto zainwestować w nieco droższe urządzenie, które zostało wyposażone w szereg funkcji wspomagających oszczędzanie wody. Jako przykład możemy tu podać moduł różnicujący zużycie wody w zależności od stopnia zabrudzenia naczyń. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są także czujniki określające stopień zabrudzenia wody. Na podstawie tego parametru decydują one o wymianie wody na nową.
Powyższe przykłady dobitnie pokazują, że na rynku dostępna jest szeroka paleta rozwiązań, które w sposób efektywny pomogą nam oszczędzać wodę. I co najważniejsze nie wpłynie to negatywnie na naszą wygodę. Okazuje się bowiem, że te same czynności można wykonać równie efektywnie, nie zużywając jednocześnie setek litrów wody.
Jak efektywnie oszczędzać wodę?
Rachunki za wodę wydają się nieustannie rosnąć i stanowią już bardzo poważną pozycję w domowym budżecie. Dlatego coraz więcej osób szuka oszczędności właśnie w ilości zużywanej wody. Pytanie tylko w jaki sposób uzyskać mniejsze zużycie? Czy oznacza to rzadsze odkręcanie kurków? Niekoniecznie!