Budowa nowego domu czy remont starszego?

Wynajmowałeś przez dłuższy czas ze swoją rodziną czyli żoną i dziećmi mieszkanie w bloku, a po długiej dyskusji doszliście wspólnie do wniosku, że warto wreszcie mieć coś własnego. Mieszka się Wam wygodnie w obecnym mieszkaniu ale ponosicie z tego tytułu różnorakie koszty, także takie jak odstępne dla właściciela. Płacicie z tego tytułu, że możecie w tym mieszkaniu mieszkać, ale macie przecież tego świadomość, że to mieszkanie nigdy nie będzie Wasze, chyba że go kupicie. Pora więc się zastanowić co zrobić, macie trochę odłożonych pieniędzy, resztę możecie dobrać w banku ponieważ posiadacie dobre dochody i z tym nie powinno być większego problemu. Pozostaje jednak kwestia na jaki rodzaj nieruchomości się zdecydować, czy kupić starszy dom do remontu, czy też zacząć budowę nowego domu. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które postaram się pokrótce przedstawić.

Zakup domu z rynku wtórnego.

Zaletą zakupu domu z rynku wtórnego jest to, że on już jest po prostu wybudowany, a więc koszty związane z wykonaniem projektu czy zakupem działki budowlanej nam odpadają. Nie dotyczą nas również sprawy związane z załatwianiem rożnego rodzaju przyłączy tj., gazu, prądu i wody do domu oraz koszty związane z tymi przyłączami. Dom z rynku wtórnego, który chcemy zakupić już jest wyposażony we wszelkie niezbędne media. Kwestią jest tutaj teraz sprawa ilu letnia jest nieruchomość, a także przede wszystkim w jakim jest stanie. Niektóre domy nie wymagają szczególnego remontu, pomimo tego że już nie są jeśli tak można powiedzieć “pierwszej młodości”. Natomiast inne wymagają gruntownego remontu, dlatego chociaż pierwotnie kwota zakupu może nie być specjalnie wygórowana, to nasze inwestycje poczynione w tym domu i naturalnie wydane w związku z nimi pieniądze mogą tę kwotę uczynić znacznie wyższą.

Budowa nowego domu.

W tej sytuacji musimy się liczyć na początku z kosztami, które nie dotyczą nas w przypadku nieruchomości już używanej. Na początek kwestia działki budowlanej. Szczęśliwcy, którzy posiadają własny grunt już na starcie są w doskonałej sytuacji, ponieważ odpada im dosyć spory wydatek. Jeśli nie posiadamy działki musimy ją naturalnie zakupić. Dochodzi koszt wykonania projektu, uzgodnienia wszystkich pozwoleń i przyłączeń mediów… no i można szukać firmy budowlanej, która wybuduje dla nas nieruchomość.

Ogromnym plusem nowego domu jest to, że przez dłuższy czas właściwie nie musimy do niego nic dokładać, nie wymaga on żadnych remontów, możemy w nim komfortowo mieszkać. Budując dom to my ustalamy ile chcemy mieć pokoi, ile łazienek i gdzie poszczególne pomieszczenia mają być zlokalizowane. Wszystko urządzamy tak jak my chcemy, a nie musimy dostosowywać się do tego co już zastaliśmy. W kwestii kosztów relatywnie w porównaniu z domem zakupionym na rynku wtórnym mogą się one z czasem wyrównać.

Dodaj komentarz