Czy warto zainwestować w nieruchomości przemysłowe?

Teren pod nieruchomości przemysłowe bardzo często jest wyznaczany przez samo miasto. Tworzona jest specjalna strefa, w której takie budynki mogą powstawać. Plusem jest to, że nie trzeba załatwiać tylu pozwoleń i czekać niewiadomo ile czasu, bo wszystko jest już załatwione. Bardzo często miasto daje działkę w dzierżawę albo dofinansowuje jej kupno. Jakby nie patrzeć takie nieruchomości to nowe miejsca pracy, a to dla władzy miasta najważniejsze. Ludzie mają pracę i są zadowoleni. Każda firma szuka dla siebie odpowiedniej nieruchomości. Może to być hala, ale może to być biuro. Wszystko zależne jest od przeznaczenia firmy, ale tak czy owak da się wybrać coś interesującego dla siebie. W naszym kraju praktycznie każde większe miasto ma taki region, do którego zaprasza inwestorów. Często dochodzi tam do nieprawidłowości, ale nic się na to nie poradzi. Firma dostaje działkę za darmo, pieniądze na wybudowanie hali produkcyjnej za darmo, a na końcu straszy, że zwolni ludzi jeśli nie dostanie aktu własności na działkę, na której stoi budynek. W normalnym kraju daje się takich ludzi pod sąd, a u nas stara się dogadać i załagodzić sytuację. Normalny obywatel tak dobrze nie ma i musi bardziej się postarać.

Czynsz

Osoba, która wynajmuje nieruchomość przemysłową w postaci biura czy hali będzie musiała się liczyć z tym, że jeśli wszystko drożeje to niestety, ale czynsz na pewno też wzrośnie. Niekiedy podniesienie czynszu nawet o przysłowiową złotówkę jest wstanie doprowadzić firmę to upadku. Wyobraźmy sobie, że firma wynajmuje hale o powierzchni powiedzmy dwóch tysięcy metrów kwadratowych. To czynsz wzrośnie dokładnie o dwa tysiące złotych czyli wcale nie tak mało. Czynsze za nieruchomości przemysłowe są bardzo różne, bo wszystko zależne jest od tego w jakim rejonie się znajduje budynek czy działka. Większe miasta biorą o wiele więcej za każdy metr kwadratowy, ale łatwiej się w nich coś sprzedać, a zatem lepiej jest wydać więcej, ale mieć większe prawdopodobieństwo większego zarobku niż mieć biuro w miejscu, które jest w ogóle nie odwiedzane i nikt o nim nie słyszał. Firma, która dopiero wkracza na rynek powinna być dobrze zorientowana w temacie tak żeby mogła wybrać takie miejsce, które będzie optymalne pod względem czynszu jak i ilości osób, które tamtędy będą przechodziły każdego dnia. Zadanie nie jest łatwe, ale jak się ktoś postara to na pewno znajdzie złoty środek, który da mu pewne zarobki i utrzymanie na rynku.

Biura

Wylicza się, że miasto jest bardziej poważane wśród inwestorów jeśli posiada tyle i tyle powierzchni biurowych. Wszystko się zgadza, bo w USA miasta mają naprawdę ogromne powierzchnie biurowe, które zajmowane są przez duże korporacje. Trochę inaczej sytuacja wygląda w naszym kraju. Przede wszystkim dlatego że miasta budują wszystko na wyrost nie patrząc na to czy będzie zainteresowanie osób, które mają wynajmować czy kupować powierzchnie biurowe. Efektem tego jest to, że połowa powierzchni stoi pusta i nikt się tym nie zajmuje. Na rynku panuje recesja i nic nie wskazuje na to żeby coś się zmieniło. Nawet jeśli ktoś będzie oferował powierzchnie po złotówce za metr to może być problem żeby ktoś się tam sprowadził. Szkoda wydawać pieniędzy na nowe inwestycje skoro to nie daje żadnego efektu. Może na papierze jest, że miasto jest w czołówce pod względem ilości powierzchni biurowych, ale co to ma za znaczenie w ogólnym rozliczeniu? Trzeba później utrzymywać duże powierzchnie biurowe, które przynoszą same straty. Szkoda było wydawać tyle pieniędzy na coś co nigdy się nie zwróci. Wystarczyło przejść się po mieście i zobaczyć ile jest wolnych miejsc do wynajęcia żeby dojść do wniosku, że kolejny budynek pogorszy tylko sytuację.

Hale

Wynajmowanie hal i powierzchni magazynowych stało się obecnie bardzo modne. Kto tylko ma takie możliwości wynajmuje hale i w razie czego może po prostu wyprowadzić się z tego miejsca. Nie kupił nieruchomości czyli nie poniósł dodatkowych kosztów. Tak naprawdę tańsze jest wynajęcie hali, która ma dwa tysiące metrów kwadratowych niż wynajęcie małego biura w centrum stolicy. Wiele firm ucieka na obrzeża miast żeby obcinać koszty. Nie ma się im co dziwić skoro wszystko drożeje i trzeba podnosić czynsze. Sama energie elektryczna czy ogrzewanie kosztują tyle, że niektóre firmy nie są wstanie sobie z tym poradzić. Dziwne jest to zjawisko, że w kraju, który uważany jest za tak dobrze rozwijający się, rząd na zachodzie dostaje tyle nagród tak naprawdę nie jest wstanie zapewnić swoim obywatelom minimum, jakie jest im gwarantowane przez konstytucje. Gdyby państwo bardziej zainteresowało się firmami, a nie tylko ciągle podnosiło ZUS i podatki to na pewno nieruchomości przemysłowe byłby wszystkie pozajmowane i trzeba byłoby dobudowywać kolejne budynki żeby wszyscy mogli się pomieścić. Na razie trzeba starać się przeżyć kolejny miesiąc, bo nic innego nam niestety nie pozostaje do zrobienia, a szkoda.

Garaże

Wiele warsztatów mieście się w garażach. Można w większych miastach znaleźć takie garaże, które oferuje ktoś do wynajęcia. Wcale nie muszą to być jakieś małe garaże tak jak większość z nas sobie to wyobraża. W niektórych z nich z powodzeniem funkcjonują masarnie, a nawet cukiernie. Taki garaż może mieć kilkadziesiąt metrów powierzchni. Wynajęcie nie powinno być trudne, a cena jest uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim trzeba uwzględnić lokalizację. Jeśli będzie to zakład, który coś produkuje to nie musi się mieścić w samym centrum. Dzięki temu będzie można zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Wyposażenie i wielkość to również ma wspólne z ceną. Niektóre garaże potrafią być wyłożone kafelkami od góry do dołu. To właśnie wpłynie na większą cenę. Firma, która będzie poszukiwała garażu na pewno go znajdzie. W Internecie można znaleźć wiele ogłoszeń, które dają możliwość wyboru takiej lokalizacji o jaką nam chodzi. Firma będzie mogła dzięki temu szybko zacząć działać i zarabiać pieniądze.

Wynajem nieruchomości

W większych miasta na pewno jest o wiele łatwiej znaleźć więcej ofert, które dają możliwość wynajęcia jakiegoś biura czy hali dla firmy. Na wsi naprawdę trzeba się naszukać żeby cokolwiek znaleźć, ale nikt nie mówi, że to jest niemożliwe. Oczywiście jeśli ktoś szuka lokum na swoje biuro to chce je mieć w bardzo dobrej lokalizacji. Ta lokalizacja będzie miała wpływ na to czy będzie on miał klientów czy nie będzie miał. Nie zawsze najważniejsza jest cena, bo co nam po tanim lokalu jeśli będzie na totalnym odludziu? Lepiej zapłacić nieco więcej, a być w samym centrum. Dzisiaj ludzie nie lubią jeździć i szukać czegoś. Sami widzimy, że są wszędzie takie korki, że jak człowiek ma gdziekolwiek pojechać to woli tego nie robić. Najlepiej jest coś znaleźć bliżej naszego miejsca zamieszkania czy pracy. Na całe szczęście wybór jest bardzo duży i można znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Każda firma ma inne wymagania i inne kryteria, którymi się kieruje podczas wyboru. Stąd właśnie taka bogata oferta.

Nieruchomości przemysłowe i ich ceny

Właściciele niemal każdej firmy oferującej budowę nieruchomości przemysłowych zapewniają nas o tym, że świadczone przez nich usługi charakteryzują się starannością, maksymalną oszczędnością czasu i przystępną ceną. Trudno dziwić się zatem, że osoby zastanawiające się nad postawieniem firmowego magazynu lub biura często biorą pod uwagę przede wszystkim ten ostatni argument. Przystępna cena niewątpliwie przyczynia się do tego, że zainteresowanie nieruchomościami przemysłowymi słabnie pomimo widocznych efektów spowolnienia gospodarczego, warto jednak zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście jest to argument, któremu słusznie przypisujemy wyjątkowo duże znaczenie. O tym, że tak jest najczęściej są przekonani mali przedsiębiorcy, w ich wypadku bowiem nieruchomości przemysłowe i tak stanowią niemałe wyzwanie. Obserwatorzy tej gałęzi rynku coraz częściej radzą jednak, aby myśleć zarówno o krótko-, jak i długofalowych konsekwencjach swoich decyzji. Niska cena hali lub magazynu cieszy, nie wolno jednak rezygnować z zadania sememu sobie pytania o to, co może na nią wpływać. Może się przecież okazać, że jest ona okupiona wyjątkowo niską starannością wykonania nieruchomości, ta zaś z pewnością nie przyczyni się do wzrostu prestiżu jej właściciela.

Hale przemysłowe na sprzedaż

Przemysł stanowi jedną z podstawowych gałęzi gospodarczych każdego kraju. Rozwój przemysłu zauważyć można praktycznie na każdej płaszczyźnie i jest on wynikiem rosnących potrzeb konsumenckich. Oczywisty jest fakt, iż każde przedsiębiorstwo potrzebuje odpowiednią bazę, czyli budynki użytkowe, dostosowane do indywidualnych potrzeb danej jednostki. Budowa konkretnej jednostki na indywidualne zlecenie jest przedsięwzięciem kosztownym, ponadto jej realizacja wymaga czasu. Znacznie prostszym rozwiązaniem jest kupno nieruchomości przemysłowej, spełniającej oczekiwania przedsiębiorstwa. W tym momencie warto zaznaczyć, że na rynku można znaleźć wiele ofert sprzedażowych, obejmujących nowoczesne hale przemysłowe. Realizacja przedsięwzięcia budowlanego w tym zakresie jest stosunkowo szybka i prosta, wynika to przede wszystkim z możliwości, jakie gwarantują współczesne materiały budowlane, w większości stanowiące półfabrykaty. Na pierwszy rzut oka hale przemysłowe wydają się zimne i niestabilne, jednakże rzeczywistość weryfikuje tę kwestię dowodząc, iż odpowiednie wykorzystanie dostępnych narzędzi i materiałów budowlanych pozwala na uzyskanie oczekiwanych efektów, pozwalających na pełną realizację konkretnych zadań produkcyjnych.

Dzierżawca równy właścicielowi

Często zamiast kupowania danej nieruchomości w formie czy to gruntu, czy lokalu, albo budynku, spisuje się umowę dzierżawy, która dość mocno się różni od samego procesu kupna, lub sprzedaży nieruchomości. Trzeba jednak pamiętać, że wówczas, to nie właściciel, ale właśnie dzierżawca będzie odpowiadał za powstałe konsekwencje prawne lokalu. Niefortunne sformułowane zasady kupna budynku nagminnie wpędzają w wielkie kłopoty. Nabywanie nieruchomości generuje potrzebę idealnego przestudiowania wszystkich dokumentów, posiadających w sobie aspekty uznające nas jako odpowiedzialnego. Niedbale zapisane umowy działki wyjątkowo często zapowiadają wielkie problemy. Posiadacz, czy też dzierżawca obarczony odpowiedzialnością za pojawiające się sankcje prawne ziemi. Nabywanie w ten sposób nieruchomości wymusza dogłębnego przejrzenia każdego dokumentu, zapisujących aspekty zapisujące nowego właściciela jako człowieka obciążonego. Nabywanie nieruchomości generuje potrzebę doskonałego przeczytania każdego dokumentu, posiadających w sobie aspekty tworzące z nas jako osobę odpowiadającą. Niedbale sformułowane zasady nabycia domu właściwie za każdym razem wpędzają w potężne problemy. Kupujący zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za pojawiające się konsekwencje prawne domu. Nieważne zatem, czy nazywani będziemy dzierżawcą, czy właścicielem i tak odpowiedzialność za nieruchomość będzie zawsze na nas.

Odpowiedzialny dzierżawca

Błędnie udokumentowane zasady kupna posesji wyjątkowo często zwiastują monstrualne problemy. To samo tyczy się także zakupu budynku, mieszkania i każdej innej nieruchomości, bowiem to nikt inny, jak właściciel obarczony odpowiedzialnością za zaistniałe kłopoty z księgami wieczystymi lokalu. Figurowanie jako właściciel działki, lub gruntu wymaga idealnego przewertowania każdego dokumentu, gdzie znajdują się formy zapisujące nowego właściciela jako człowieka obciążonego. Niedbale określone zasady nabycia działki bez wyjątku powodują monstrualne trudności. Wchodzenie w posiadanie generuje potrzebę precyzyjnego przewertowania najmniejszych aneksów, zawierających warunki zapisujące nowego posiadacza w formie właściciela. Kupujący będzie odpowiadał za pojawiające się konsekwencje prawne lokalu. Także niedbale podane papiery prawne gruntu bez wyjątku zapowiadają wielkie kłopoty. Nabywanie nieruchomości generuje potrzebę skrupulatnego przejrzenia najmniejszych aneksów, zapisujących formy zapisujące nowego właściciela jako osobę odpowiadającą. Dzierżawca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za wygenerowane niedogodności związane z kupnem gruntu. Ważne jest bowiem pamiętanie, że nie tylko właściciele terenu, lub lokalu mogą odpowiadać prawnie, ale także dzierżawcy, lub wynajmujący. Oczywiście wszystko zależy od zaistniałej sytuacji i tego, czego konkretnie dotyczy ewentualna wątpliwość.

Dodaj komentarz