Chyba nikt nie potrafiłby już wyobrazić sobie życia bez elektryczności. Z biegiem czasu zaczynamy korzystać z coraz większej ilości urządzeń, przez co rachunki za prąd proporcjonalnie rosną. Uda nam się je obniżyć wtedy, gdy uświadomimy sobie, w jaki sposób można ograniczyć zużycie energii.
Wszyscy chyba zgodzimy się z tym, że energia kosztuje bardzo dużo. Trudno byłoby zrezygnować z używania któregoś z posiadanych urządzeń, więc nie jest to najlepsza droga do obniżenia wydatków. Istnieją jednak metody, dzięki którym można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w skali roku. Jak oszczędzać prąd? Oto kilka prostych wskazówek.
Jak wykryć pożeracze prądu i oszczędzać energię elektryczną?
Wbrew pozorom nie wystarczy tylko nie korzystać z urządzeń elektrycznych, aby przestały one pobierać prąd. Ekspres do kawy, dekoder, konsola oraz inne urządzenia pozostające w trybie stand by nadal zużywają około 10% energii. Trzeba wiedzieć, że prąd generują również wszystkie zasilacze, np. od laptopa lub telefonu, które pozostają podpięte do gniazdka wtedy, gdy nie są używane. W przeliczeniu na złotówki wartośc zmarnowanej w ten sposób energii może wynieść nawet od 100 do 200 zł rocznie. Warto zatroszczyć się o to, by wyłączać nieużywane sprzęty, ponieważ udowodniono, że na ich rozruch nie zostanie zużyta taka sama ilość prądu, którą pobierają podczas trybu uśpienia.
Kuchenne wskazówki, by gotować oszczędnie
Mogłoby się wydawać, że nie da się obniżyć kosztów prądu zużywanego przez kuchenne sprzęty AGD. Nic bardziej mylnego! Wystarczy zacząć wcielać w życie kilka prostych zasad ich użytkowania.
Ustaw lodówkę w miejscu, które jest zacienione – łatwiej utrzyma temperaturę niż wtedy, gdyby była narażona na bezpośrednie działanie światła słonecznego.
Wyłączaj elektryczne palniki i piekarnik na kilka minut przed zakończeniem przygotowywania potrawy, ponieważ utrzymują one ciepło przez prawie pół godziny.
Zawsze używaj palników o średnicy zbliżonej do wielkości garnka lub patelni, ponieważ większa średnica oznacza nagrzewanie zbędnej powierzchni.
W czajniku lub garnku gotuj tylko tyle wody, ile w rzeczywistości jest Ci potrzebne. Przykrywanie garnków dodatkowo przyspieszy proces gotowania.
Regularnie rozmrażaj lodówkę i zamrażarkę, ponieważ nawet cienka warstwa lodu utrudnia utrzymanie właściwej temperatury.
Jakie żarówki wybrać i dlaczego to takie istotne?
Tradycyjne żarówki już kilka lat temu zaczęły być wypierane przez produkty bardziej zaawansowane technologicznie. Sklepowe pułki uginają się od różnego rodzaju żarówek, przez co wybór odpowiednich może być dla laika niemałym problemem. Czym charakteryzują się poszczególne typy i do jakich potrzeb są dostosowane?
Świetlówki (żarówki energooszczędne) – idealnie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których światło zapalone jest przez długi czas. Najwięcej energii pobierają podczas nagrzewania się, później zużycie zmniejsza się o około 80%. Mają długą żywotność, jednak mogą męczyć wzrok ze względu na charakterystyczny, nieco mglisty strumień światła.
Halogeny – zużywają dużo mniej energii niż żarówki tradycyjne, ale więcej niż żarówki LED i świetlówki. Wymagają użycia transformatora przy wysokim napięciu, emitują stały strumień światła i dobrze odwzorowują kolory. Mogą być doskonałym zamiennikiem tradycyjnych żarówek w każdym pomieszczeniu.
Diody Led – nadają się przede wszystkim do oświetlania małych powierzchni, np. balkonów lub blatów kuchennych. Są nieco droższe niż inne żarówki, ale nie zwiększają ilości pobieranej energii podczas włączania i wyłączania. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami są bardziej energooszczędne o prawie 80%.
Jeżeli po wprowadzeniu w życie naszych rad wysokość rachunku za prąd nadal Cię nie zadowala – zastanów się nad zmianą dostawcy energii. Często zdarza się, że rządzi nami przyzwyczajenie, jednak nawyki nie zawsze są dobre dla naszego portfela. Koniecznie zapoznaj się z dostępnymi na rynku ofertami.