Pompa ciepła to niskotemperaturowe urządzenie grzewcze. Jest to sprzęt wytwarzający ciepło, mogące posłużyć do ogrzania domu lub wody. Pompy pobierają energię cieplną z zewnątrz – z powietrza, gruntu, lub rzadziej – z wody. Następnie w urządzeniu zachodzi szereg zjawisk fizycznych, których efektem jest nagrzanie cieczy rozprowadzanej później przez instalację grzewczą. Pompy ciepła na Śląsku są dziś spotykane powszechnie. Każdego roku rośnie ich liczba, co nie dzieje się bez przyczyny.
Zasadnicze zadania pomp ciepła, to:
Sposób działania w przypadku większości urządzeń jest podobny. Nagrzane powietrze paruje, po czym para wodna zostaje doprowadzona do skraplacza. Tam dochodzi do jej skroplenia, wskutek czego otrzymujemy nagrzaną ciecz, gotową do rozprowadzenia instalacją grzewczą.
Warto zaznaczyć, że rozróżniamy kilka rodzajów pomp ciepła, ze względu na to, skąd pobierają energię. Pompa ciepła gruntowa pobiera energię z gruntu, pompa ciepła powietrzna – z powietrza.
Nadal nie wszyscy są przekonani, że pompy ciepła to dobry pomysł, cena urządzenia nie należy bowiem do najniższych. Jednak w dłuższej perspektywie skorzystanie z tego rozwiązania oznacza dużą oszczędność. Choć zakup pompy to zawsze koszt kilkudziesięciu tysięcy złotych, w wielu przypadkach zwraca się on już po 5 latach. Czy to pompa ciepła gruntowa, czy pompa ciepła powietrzna, urządzenie napędzane jest energią elektryczną. Jednak ilość wytworzonego ciepła znacząco przekracza ilość pobranej energii elektrycznej. Pobór energii jest w zasadzie minimalny, co oznacza minimalne koszty użytkowania sprzętu. Co więcej, korzystając jednocześnie z fotowoltaiki, minimalizujemy comiesięczne koszty ogrzewania praktycznie do zera. Jednak to jeszcze nie wszystkie zalety, dzięki którym pompy ciepła na Śląsku to dobre rozwiązanie. Nie można zapominać również o następujących kwestiach:
Do wad pomp ciepła zaliczyć należy duży jednorazowy koszt. Jednak w dłuższej perspektywie zwraca się on z nawiązką. Porównując to rozwiązanie do ogrzewania domu którymkolwiek z paliw kopalnych, zawsze okaże się, że jest ono najbardziej opłacalne. Przeciwnicy pomp ciepła wskazują również na drogie naprawy sprzętu. Niemniej jednak prawidłowe użytkowanie i konserwacja urządzenia pozwalają uniknąć częstych awarii.
Pompa ciepła gruntowa to urządzenie, za które trzeba zapłacić nawet 50 tys. złotych. Jednak pompa ciepła powietrzna często kosztuje w okolicy 30 tys. zł. Doliczając koszt instalacji fotowoltaicznej, otrzymujemy kwotę rzędu 60-70 tys. złotych. Niewątpliwie nie jest to mała kwota. Jednak biorąc pod uwagę brak comiesięcznych kosztów ogrzewania domu, opcjonalnie również wody, oraz pozostałe zalety tego rozwiązania, polecamy instalację pompy ciepła. Najlepszym rozwiązaniem, naszym zdaniem jest pompa ciepła powietrzna. Nie dość, że jest stosunkowo tanim urządzeniem, to jej montaż nie wymaga wiercenia w gruncie i umieszczania w nim kolektorów. Dodatkowo Ziterm oferuje sprzedaż takiej pompy na raty. Warto się nad taką opcją zastanowić bowiem o wiele bardziej opłacalne wydaje się opłacanie comiesięcznej kwoty za urządzenie, którego w efekcie staniemy się właścicielem, niż ciągłe opłaty za energię.