Podczas wyboru okien dużą wagę przywiązuje się do rodzaju ram i ościeży, drewniane, aluminiowe czy PCV, które z nich zapewniają najlepszą izolacyjność, które są najbardziej trwałe, w końcu, które są najbardziej ekonomiczne. Często jednak zapomina się o najważniejszym elemencie okien, o szybie, która stanowi przecież istotę tego elementu budowlanego. Zwłaszcza współcześnie, gdy przeszklenia nierzadko zajmują znaczną część elewacji powinniśmy się zastanowić jakie wymagania muszą spełniać. Powierzchnie szklane zapewniają dostęp do światła, decydując o komforcie i wrażeniu przestronności wnętrza, umożliwiają także kontakt z naturą przez podziwianie widoków na zewnątrz, ale już nie tylko takie podstawowe wymagania powinniśmy im stawiać. Ważne jest również to jaką izolacyjność gwarantują, zarówno termiczną jak i akustyczną, jaką przejrzystość, czy są bezpieczne zarówno pod względem ochrony przed włamaniem, jak i w wypadku stłuczenia , a także jakie efekty wizualne mogą zapewnić.
Współcześnie, aby zapewnić wymagane współczynniki przenikania ciepła stosowane są zestawy dwu- lub trzyszybowe z wypełnieniem szczelin międzyszybowych gazami szlachetnymi zapewniającymi lepszą izolacyjność. Takie szyby zespolone mogą się różnić między sobą grubością poszczególnych tafli szkła, odległością między nimi, rodzajem gazu wypełniającego przestrzenie między taflami i w końcu rodzajem szkła. Każdy z tych parametrów wpływa na przenikalność cieplną całego zestawu, a kluczem do uzyskania najbardziej optymalnego wyniku jest przemyślane manipulowanie ich wzajemnymi zależnościami. Rodzaj szyby zespolonej zazwyczaj jest z góry ustalany przez producenta okien pozostawiając klientom wybór ościeżnic i ram oraz często rodzaju szklenia.
Obecnie oprócz najprostszych szyb typu float dostępne są również szyby niskoemisyjne, refleksyjne, dźwiękochłonne, absorpcyjne, samoczyszczące czy bezpieczne. Istotne jest sprecyzowanie jakie mamy oczekiwania wobec naszych okien, gdyż jak to często bywa, nie istnieje materiał spełniający wszystkie wymagania, a każde udoskonalenie szkła pociąga za sobą koszty.
Najbardziej standardową szybą jest wyżej wspomniana ze szkła typu float, charakteryzującego się doskonałą gładkością i przejrzystością oraz delikatnym połyskiem. Takie szkło jest dość elastyczne i wytrzymałe, jednak jego wadą jest słaba izolacyjność cieplna, nawet przy zastosowaniu szklenia zespolonego. Dla poprawienia jakości izolacyjnej zestawu wystarczy nawet jedna szyba typu termofloat umieszczona od wnętrza pomieszczenia. Na jednej z powierzchni szyby ciepłochłonnej, nazywanej też niskoemisyjną, rozpylona jest specjalna powłoka z tlenków metali szlachetnych, która umożliwia odbicie ciepła wypromieniowanego z powrotem do wnętrza i dzięki temu zapobiega nadmiernym stratom energii cieplnej. W odwrotnym przypadku, gdy chcemy zabezpieczyć wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem polecane jest szkło absorpcyjne, które pochłania część promieniowania słonecznego. Szyba absorpcyjna wykonana jest ze zwykłego szkła float, ale barwionego w masie, przez to szyba traci nieco na przejrzystości, jednak zyskuje jeśli chodzi o możliwości wizualne. Innym rodzajem szyb spełniających tą samą funkcję są szyby refleksyjne, które dodatkowo są jednostronnie pokryte warstwą tlenków z metali szlachetnych lub posiadają wklejoną folię refleksyjną. Dzięki temu takie szkło zyskuje ciekawy efekt lustrzany. Przez dobranie odpowiedniego szkła możemy również zabezpieczyć nasz dom przed hałasami z zewnątrz. Szyba dźwiękochłonna jest po prostu znacznie grubsza, a znając podstawowe prawa fizyki wiadomo, że zwiększenie masy przegrody poprawia tłumienie dźwięku. Dodatkowo w zestawach stosowane są również szyby cieńsze, aby zagwarantować tłumienie dźwięków o różnych częstotliwościach. Takie szkło jest niestety dużo cięższe, a więc wymaga specjalnie wzmocnionych ram i zawiasów. Znane jest również szkło bezpieczne, które chroni użytkowników i osoby trzecie przed obrażeniami w wyniku stłuczenia. Stosowane w tym wypadku szkło hartowane podczas uszkodzenia rozpryskuje się na drobne kawałki o gładkich brzegach lub też po wklejeniu specjalnych folii PVB albo siatek zbrojących wciąż stanowi jeden element.
Wobec tak szerokiego wyboru przeszkleń pojawia się pytanie – które z nich okażą się najlepsze i najcelniej trafią w stawiane wobec nich oczekiwania? Cóż, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, a każdy przypadek jest indywidualny. Dlatego, naszym zdaniem, najlepiej jest skontaktować się z producentem i skorzystać z jego fachowych porad.