Nowoczesne domy w technologii szkieletowej w ciągu ostatnich lat zdecydowanie zyskały na popularności, natomiast murowane kojarzą się z tradycyjnym budownictwem. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady.
Tradycyjny dom murowany
To technologia przekazywana z dziada pradziada. Domy murowane z ceramiki, betonu komórkowego, czy silikatów to synonim trwałości i odporności na trudne warunki atmosferyczne takie jak potężne wichury i nawałnice. Budując dom murowany, należy liczyć się z przestojami technologicznymi i tradycyjne sezonowaniem budynku choć przez jedną zimę. Przyczyną jest konieczność odparowania wilgoci zawartej w zaprawie i położonych tynkach. Ponadto dom murowany możemy stawiać etapami, unikając kosztownych kredytów. Jeśli mamy gdzie mieszkać i nie spieszy nam się bardzo do przeprowadzki, dom możemy budować nawet kilka lat, co roku zamykając kolejne etapy takie jak fundament, stan surowy otwarty, zadaszenie, wstawienie okien, a dalej we wnętrzu instalacje i prace wykończeniowe. W domu murowanym możemy zastosować dowolną technikę ogrzewania, począwszy od pieca na węgiel, poprzez prąd i gaz, na pompie ciepła kończąc.
Dom w technologii szkieletowej bez tajemnic
Jeśli spotykamy się z sytuacją, że w ciągu dwóch, trzech tygodni staje kompletny zadaszony i wyposażony w okna i drzwi, a także estetyczną elewację dom, z pewnością nie jest to dom murowany, tylko postawiony w technologii szkieletowej. Budowa domu w technologii szkieletowej przez doświadczoną firmę trwa do kilkunastu dni to maksymalnie 2 miesięcy, natomiast wykończenie to już kwestia indywidualna inwestora. Podobnie jak dom murowany, stawiany jest na solidnym fundamencie. Następnie z prefabrykowanych drewnianych elementów wznoszona jest konstrukcja, która zostaje zadaszona i wyposażona w okna i drzwi, izolację i instalacje. To lekki dom, pozbawiony konieczności wykonywania prac mokrych wymagających schnięcia. Niewątpliwą zaletą jest możliwość wprowadzenia się już w 3,4 miesiące od rozpoczęcia budowy, ponieważ nie jest możliwe rozłożenie procesu budowy domu szkieletowego na etapy, jak ma to miejsce w przypadku domów murowanych. Pomimo możliwość doskonałego zaizolowania domu, posiada on jednak niski współczynnik przenikalności cieplnej z uwagi na fakt braku akumulacji ciepła w grubych murach. Spośród najczęściej stosowanych źródeł ciepła w domach szkieletowych wymieniana jest pompa ciepła, ogrzewanie gazowe, lub na prąd. Można również zainstalować kominek z płaszczem wodnym, rozprowadzającym ciepło po całym domu.