Prowadzenie domowego budżetu

Prowadzenie domowego budżetu

Każdy, kto pragnie poprawić swoją sytuację finansową powinien zainteresować się tematyką oszczędzania. Ważnym elementem rozsądnego gospodarowania dostępnymi środkami jest umiejętność prowadzenia domowego budżetu.

Czym jest budżet domowy?

polega na tym, że przez pewien czas regularnie spisujemy dochody i wydatki. Jest niezmiernie ważne aby wydatki podzielić na mniejsze kategorie. Mogą to być przykładowo: opłaty za samochód, opłaty za utrzymanie domu, żywność, odzież, kosmetyki, leczenie, edukacja i rozrywki. Dzięki takim zapisom po kilku tygodniach będzie już wiadomo, ile średnio przeznacza się w danym gospodarstwie domowym na dane kategorie wydatkowe. Będzie też można łatwo wychwycić, które wydatki są za wysokie i które można zredukować.

Jak w praktyce można prowadzić budżet domowy?

Budżet domowy można prowadzić na wiele sposobów zaczynając od zwykłego zapisywania w zeszycie aż po rozbudowane programy komputerowe. Inne możliwości to korzystanie z arkusza kalkulacyjnego albo ze specjalnych aplikacji na telefon. Sama forma zapisów nie jest tutaj najważniejsza. Liczy się szczegółowość i systematyczność. Jeśli ktoś nie chce robić tego codzienne może na przykład odkładać w jedno miejsce paragony i spisywać je do tabel raz w tygodniu. Prowadzenie budżetu zajmuje co prawda kilka minut dziennie jednak w efekcie może przynieść wymierne zyski dla gospodarstwa domowego.

Jakie korzyści może nam przynieść prowadzenie domowego budżetu?

Budżet domowy prowadzimy między innymi po to, by zyskać przejrzystość wydatkowanych pieniędzy. Dzięki podziałowi na kategorie szybko dowiemy się ile kosztuje nas utrzymanie mieszkania, ile wydajemy na samochód, jedzenie na mieście czy leczenie. Gdy nasze dochody są niewystarczające możemy po krótkiej analizie zdecydować, gdzie przytniemy koszty. Wskazane jest by w pierwszej kolejności rezygnować z wydatków na używki, rozrywki ewentualnie podróże. Nikt rozsądny nie będzie ciął wydatków na stomatologa czy badania lekarskie bo jak wiadomo takie działania mogą się szybko zemścić. Prowadzenie budżetu będzie pomocne również dla tych osób, które mają problem z regularnością wydatków. Są osoby, które zaraz po wypłacie wydają bardzo dużo a pod koniec miesiąca mają już puste konto. Prowadząc budżet w każdym momencie miesiąca możemy sprawdzić czy na dany dzień nie wydajemy proporcjonalnie za dużo w stosunku do tego ile z założenia przeznaczyliśmy na daną kategorię. Prowadzenie budżetu pomaga więc utrzymać dyscyplinę finansową.

Dodaj komentarz